Karanlık Liderlik Ölçeği: Çalışan algısı üzerine bir ölçeklendirme çalışması
The questionnaire of dark leadership: A scale development study in terms of the employee perception
  1. Tez No: 524938
  2. Yazar: GÖZDE OKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MİNE MUKADDES AFACAN FINDIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde insanlar vakitlerinin büyük çoğunluğunu iş yerlerinde geçirmektedirler. İş yerinde harcanan vaktin kalitesi hem iş görenin hem de örgütün başarısını belirleyen unsurlarda biridir. Başarıyı etkileyen unsurlardan bir diğeri de lider ve iş gören arasındaki ilişkidir. Lider, etrafındakileri etkileyen, çalışanlarına yol gösteren ve onları başarıya ulaştıran rehber niteliğindedir. Bu sebeple liderin örgüt içersinde sergilediği tutum ve davranışlar çok önemlidir. Liderin örgüt içersinde oluşturduğu güven ve huzur ortamı, çalışanların daha etkin ve verimli çalışmalarına katkıda bulunur. Liderin çalışanlarına özveri ve sadakatle yaklaşması, örgütsel çıkarlarını bireysel çıkarlarından üstün tutması, çalışanın örgütü benimseyip işine daha sıkı bağlanmasına olanak sağlar. Diğer yönden liderin baskıcı, küçük düşürücü ve bencilce olan tutumları, iş ortamını katlanılmaz bir hale getirir. Bu tarz liderler işe olan bağlılığın zayıflamasına, çalışan verimliliğinin düşmesine ve uzun vadede kişinin işten ayrılmasına neden olur. Karanlık liderlik tutumları olarak nitelendirebileceğimiz bu davranışlar bir çok çalışanın iş yaşamını derinden etkilemektedir. Karanlık liderlerle, iş hayatında sıkça karşılaşılmasına rağmen literatürde karanlık liderliğe yeteri kadar yer verilmemiştir. Bu çalışmanın amacı, liderliğe farklı bir bakış açısıyla yaklaşıp liderin karanlık yönlerini çalışan algısı üzerinden anlatmaktır. Çalışmada, karanlık liderliğin altı alt boyutu tanımlanmış ve çalışan algısı üzerinden karanlık liderlik ölçeği geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
These days,people spend most of their time in their workplace. Quality of the time which spent in the workplace is one of the factors that determine the success of both worker and the organization. Another factor which influences success is the relationship between leader and worker. The leader have the characteristics of guide that influences people around her/him, guide, him/her employees and makes them succeed.Therfore, the attitude and behaviour of the leader in the organization is verry essntial. The confidence and peaceful atmosphere that the leader creates within the organization contributes effective and efficent work of the employees. The abitity of leader to approach him/her employees with devation and loyalty, to keep their organizatonal interests superior to their individual interest, allows the employee to adapt the organization and attach more firmly to the work.On the other hand, leader's repressive, selfish and insulting attitude makes the workplace anbearable. These kinds of leaders causes weakening of the commitment, decreasing the productrurty of the employee and in the long term quting the job.These behaviors which we can quality as dark leadership attitudes affect many employees' work life. Although we encounter dark leaders frequently in bussiness life, it has not taken part in literature enough . This study aims to approach leadership in adifferent way and explain the darkness of the leader through the sense of.In this study, six dimensions of employee dark leadership were defined and a dark leadership scale was developed through poception of employee.