The effects of intrapreneurship tendencies on social innovation in organizations: A practice on employees in cooling-heating sector in Istanbul
İşletmelerde iç girişimcilik eğilimlerinin sosyal inovasyon üzerine etkisi: Isıtma ve soğutma sektörü çalışanlarına yönelik bir uygulama
- Tez No: 524939
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUHTEREM ŞEBNEM ENSARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnovasyon ve Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yapmış olduğumuz bu çalışmada öncelikle iç girişimcilik boyutları olan yenilikçilik, risk alma, özgüven ve proaktiflik eğilimlerinin sosyal inovasyon üzerine olan etkisinde anlamlı bir fark olup olmadığı incelenerek yorumlanmıştır. İç girişimcilik boyutları eğilimi ile sosyal inovasyon arasında bulunan ilişkinin ne yönde olduğu ve bu olgunun yapısının ortaya çıkarılabilmesi için nicel verilere dayalı genel bir tarama yöntemi yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde girişimcilik ve iç girişimcilik, ikinci bölümünde inovasyon ve sosyal inovasyon kavramları incelenerek yorumlanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise işletmelerde iç girişimcilik eğilimlerinin sosyal inovasyon üzerine etkilerinin ortaya konulması amacıyla İstanbul ilinde Isıtma ve Soğutma Sektörü İşletmelerindeki çalışanlar üzerine bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Dünyada girişimcilik ve inovasyon kavramlarının birbirlerinin tamamlayıcısı olduğu görülmektedir. Bu nedenle girişimcilik ve inovasyon ekonominin gelişmesi için önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Girişimciliğin bir alt boyutu olarak iç girişimcilik, inovasyonun bir alt boyutu olarak sosyal inovasyon görülmektedir. İç girişimcilik ve sosyal inovasyon işletmelerde ve çevrede ekonomi ile sosyal yapının gelişmesini sağlamaktadır. Bu yapının gelişmesinin sağlanabilmesi için iç girişimcilerin desteklenmesi gerekmektedir. Yapılmış olan bu çalışma bireyleri bilgilendirici ve araştırmacı bir niteliğe sahip bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study we conducted, firstly the effects of innovation, risk-taking, self-confidence and proactivity tendencies, being the dimensions of intrapreneurship, on social innovation were evaluated to determine whether they had meaningful differences. General survey method based on quantitative data was used to reveal which way the relationship between intrapreneurship dimensions tendencies and social innovation was and the structure of the event. In the first section of the study, entrepreneurship and intrapreneurship, and in the second section innovation and social innovation concepts were viewed and interpreted. In the third section, on the other hand, a practice on employees in Cooling and Heating Sector Organizations in Istanbul was conducted in order to determine the effects of intrapreneurship tendencies in organizations on social innovation. It is seen that entrepreneurship and innovation concepts are complements each other. Therefore, entrepreneurship and innovation exist as significant factors in enhancing economies. Intrapreneurship is a sub-dimension of entrepreneurship whereas social innovation is a sub-dimension of innovation. Intrapreneurship and social innovation let social structures and economies in organizations develop. To enable this structure to improve, intrapreneurs should be supported. This study has informative and investigative qualities for individuals.