Bazı gıda maddelerine katılan yapay tatlandırıcılar üzerinde araştırmalar
- Tez No: 52495
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYSEL BAYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, İşletme, Nutrition and Dietetics, Home Economics, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma gıdalara yapay tatlandırıcılardan sakkarin, siklamat ve aspartamın katılıp katılmadığının saptanması, sakkarin ve aspartamın hangi oranlarda katıldığının belirlenmesi ve diyet gıda, tatlandırıcı tercihlerinin saptanması amacıyla planlanmış ve Gazi üniversitesi Araştırma Fonu tarafından desteklenerek 1993-1995 yıllan arasında gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada Ankara piyasasında satılan 21 firmaya ait reçel, marmelat, meyve suyu, gazlı alkolsüz içecek, tahin helvası ve değişik pastanelerden alınan baklava örnekleri üzerinde çalışılmıştır. Bu ürünlerde sakkarin ve siklamat nitel olarak aranmış hiçbir üründe bu tatlandırıcıların kullanılmadığı saptanmıştır. Toplam 300 numune üzerinde çalışılmıştır. Alkolsüz gazlı içeceklerde spektrofotometrik yöntemle aspartam nicel olarak saptanmıştır. Bu tip diyet içeceklerde ortalama 219.97 ± 7.04 - 560.16 ± 8.53 mg/lt düzeyinde aspartam kullanıldığı belirlenmiştir. Diyet olmayan alkolsüz gazlı bir tip içecekte ise ortalama 41.76 ± 3.58 mg/lt düzeyinde aspartam kullanıldığı bulunmuştur. Diyet alkolsüz gazlı içeceklerde kullanılan aspartam miktarları, ortalaması Gıda Katkı Maddeleri Tüzüğü'nü aşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was planned and supported by the Gazi University Research founding (1993-1995) carried out to determine whether the artificial sweeteners saccharin, cyclamate and aspartame are added to sweet foods, and how much they are included in diet foods as well as sweet foods. We have studied on the samples of jam, marmalade, squash, soft drinks, sweetmeat, baklava (sweet pastry) which are produced by 21 different firms and which are sold in on the markets of Ankara. We have examined what quantity of cyclamate and saccharin can be included in these products. But these sweeteners cannot be seen in anyone of the foods mentioned above. Three hundred samples have totally been tasted in terms of sweeteners. That the aspartame was used in soft drinks between the rates 219.97 ± 7.04- 560.16 ±8.53 mg/lt was determined by specthoroptometric method. However it was seen that“aspartame”was used in non-diet soft drinks at the level of about 41.76 ± 3.58 mg/lt. The aspartame used in diet soft drinks is not over the quantity proposed by Turkish Food Additives Regulations.