An analysis of pesticide use for cotton production through data mining:the case of Nazilli
Veri madenciliği ile pamuk üretimi için pestisit kullanımının analizi:Nazilli örneği
  1. Tez No: 524983
  2. Yazar: ZEHRA BURDUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Veri madenciliği verilerden bilinmeyen anlamlı bilgiler edinme veya tahmin etme yöntemlerini içermektedir. Sağlık, pazarlama, bankacılık alanlarında kullanıldığı gibi tarım alanında da kullanılmaktadır. Hassas tarım uygulamalarına artan önem ile birlikte çiftçiler daha biliçli tarım uygulamaya yönelmişlerdir. Çiftçiler üründe oluşan hastalığı ya da zararlıyı yok etmek için zirai ilaç kullanmaktadırlar. Çeşitli araştırmalarda zirai ilaçların insan sağlığına, çevreye ve bitkiye zararı ortaya koyulmuştur. Pek çok çiftçi zirai ilacın gereğinden fazla kullanımının zararlarının farkında olsa da daha hızlı verim alabilmek ve mali anlamda zarar etmemek için zirai ilaç kullanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, pamuk yetiştiricileri için maksimum verim oranı için uygulanacak pestisit miktarını belirten bir model oluşturmaktır. Nihai amaç, veriler üzerinde karar ağacı tabanlı sınıflandırma algoritmaları ile modelleme ve sonuçların gözlemlenmesidir. Aydın Nazilli İlçe Tarım Müdürlüğünden alınan veriler düzenlendikten sonra Spss Clementine yazılımında sınıflandırma algoritmaları ile değerlendirilmiştir. Çalışmada veri madenciliği yöntemlerinde en çok tercih edilen C5.0, C&RT ve Chaid karar ağacı algoritmaları kullanılmıştır. Üründen elde edilen verim oranı ile kullanılan zirai ilaç dozu arasında anlamlı farklar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Data mining involves certain methods of obtaining or inferring meaningful information unknown within the data. Besides of the fact that it is used in the fields of health, marketing, banking; it is also utilized in agriculture. With the increasing significance of precision agriculture practices, farmers have become inclined to be engaged in a more conscious agriculture. Farmers use pesticides to destroy a disease or hazard on plants. Nevertheless, in some researches, it has been revealed that pesticides have harmful effects on human health, environment and plant. Although many farmers are aware of the risks of excessive use of agricultural pesticides, they still use them to get a faster yield and avoid financial loss. The goal of this study is to create a model for cotton growers that will indicate the optimum amount of pesticides to apply for the maximum yield rate. The ultimate aim is the modeling decision tree based classification algorithms on the data and the observation of the results. The cotton planted fields and used pesticides data received from Aydın Nazilli District Directorate of Agriculture was organized, it was evaluated with the help of classification algorithms in SPSS Clementine software. C5.0, Classification And Regression Tree (C&RT) and Chaid decision tree algorithms that are the most preferred data mining methods are employed in this study. Thereby, it was observed that there exist some certain suggestive differences between the fertility obtained from the product and the pesticide used.