Dolgu duvarların hasır donatı eklenerek özel sıva ile güçlendirilmesi
Strengthening of infill walls by using mesh reinforcement and special mortar layer
- Tez No: 524985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİDE TEKELİ, PROF. DR. ÖZGÜR ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007 (DBYBHY 2007) dolgu duvarların hasır çelik donatı eklenerek özel harç (sıva), lif takviyeli polimerler ve prefabrike beton paneller ile güçlendirilmesine izin vermektedir. Çalışma dolgu duvarların hasır çelik donatı eklenerek özel harç ile güçlendirilmesi yöntemini kapsamaktadır. Bu yöntemin seçilmesinin en önemli nedenlerinden birisi, hasır donatı üzerine kalıp hazırlığı yapılmasına gerek duymadan daha az işçilik ile güçlendirmenin yapılabilmesidir. Bu çalışmada, farklı ankraj detayları ve yüzeyleri için yapılan güçlendirmenin sistem davranışı üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 11 adet 1/3 ölçekli tek katlı tek açıklıklı betonarme çerçeve üretilmiştir. Betonarme çerçeveler, mevcut betonarme binalardaki yetersizlikleri yansıtacak şekilde; düşük beton dayanımı, yetersiz etriye ve kolona göre güçlü kiriş tasarımına uygun olarak üretilmiştir. Dolgu duvarın güçlendirmesi, iç yüzde ve dış yüzde olmak üzere iki farklı şekilde uygulanmıştır. Çalışmada, farklı ankraj detayları uygulanarak güçlendirilmiş dolgu duvarların betonarme çerçeve davranışına etkisinin incelenmesi öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkish Earthquake Resistant Design Code 2007 (TERDC 2007) allows to use strengthening techniques of infill walls by using mesh reinforcement and mortar layer, fiber reinforced polymers and precast panels. Within the scope of this thesis, it is planned to strengthen of RC frame buildings strengthening the infill walls by using mesh reinforcement and special mortar layer. One of the most important reason of the chosen strengthening technique is that there is no need formwork and requires less labor. This study deals with the effects of RC frame behavior on the strengthened facade walls having different anchor detailing and applicability of that strengthening technique. Total number of 11 RC frame samples were prepared scale of 1/3 having one bay and one story. The RC frames were produced having low concrete strength, less transverse reinforcement (stirrup) and satisfying strong beam-weak column condition to represent the structural system properties of the existing RC buildings. The strengthening of infill walls were planned variably; inside and outside of the masonry walls of the RC frames. It was anticipated to see the effects on the behavior of RC frames having strengthened infill walls with different anchor detailing and different side.