Pankreatit geçiren hastalarda pankreas yağlanması sıklığı ve diyabet mellitus ilişkisi
The prevalence of pankreatic steastosis in patients with pancreatitis and diabetes mellitus relation
  1. Tez No: 525008
  2. Yazar: AYŞE KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Pankreatit hastalığının pankreas ekzokrin ve endokrin fonksiyonlarını etkileyen adipoz doku birikimi üzerindeki etkisi ve pankreas yağlanmasının pre-diyabet ve diyabet arasındaki olası ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu çalışma retrospektif, kesitsel bir çalışmadır ve toplam 194 hastadan oluşmuştur. Hastalar iki farklı gruplandırma yapılmıştır. Birincisi pankreatit geçiren ve pankreatit geçirmeyen grup, ikincisi kontrol, pre-diyabetik ve Tip 2 diyabetik grup olarak belirlenmiştir. Pankreas Abdominal Bilgisayarlı Tomografisinde (BT) atenüasyon ölçüm sonuçları retrospaktif olarak değerlendirilmiştir. BT ölçümleri ve biyokimyasal parametreler çalışma grupları arasında karşılaştırılmıştır. 2 grup karşılaştırmak için normal dağılıma göre sayısal verileri student t test veya Mann withney u testi kullanıldı. Univariate analizlerde sonlanım noktasına göre fark saptanan değişkenlerin [yaş, prediyabet ve Tip2 DM kontrole göre, hepatosteatoz varlığı ve pankreatikosteatoz varlığı] pankreatit gelişimi üzerine etkisini değerlendirmek için lojistik regresyon yapıldı.
Özet (Çeviri)
We aimed to determine the potential relationship between the pancreatic steatosis and diabetes, pre-diabetes and effect of pancreatitis disease on adipose tissue accumulation which is affect pancreatic endocrine and exocrine functions.This study is retrospective and cross-sectional study and is consisted of 194 patients. The patients were divided into two groups. First of the groups are patients undergoing pancreatitis or not, second of the groups are the control group, pre-diabetes and type 2 diabetes groups. We evaluated the results of the attenuation measurement in Pancreas Abdominal Computed Tomography(CT) retrospectively. We compared the CT measurements and biochemical parameters between the working groups. We used the student t test and Mann Whitney u test to compare the numeric data by normal distribution of two groups. Logistic regression is done to evaluate effect of different variables (age, pre-diabetes and type 2 diabetes according the control, presence of hepatosteatosis and pancreatic steatosis) with differences according to the endpoint in univariate analysis, on the development of pancreatitis. P value < 0,05 or %95 confidence interval are were considered significant statistically. This study is consisted of 194 patients; 84 patients with pancreatitis and 110 patients without pancreatitis. We determined that the average age of the patients without pancreatitis is 61.16 +_14.36 and the average age of the patients with pancreatitis is 51,81+_ 17,73. The p value is considered significant statistically (p < 0,001). İncidence of pre-diabetes and type 2 diabetes in patients with pancreatitis is higher than patients without pancreatitis (p: 0,003).