Diyabetik kronik böbrek hastalarında SGLT2 inhibitörlerinin böbrek fonksiyonu ve serum elektrolitleri üzerine etkileri
Effects of SGLT2 inhibitors on renal function and serum electrolytes in diabetic chronic kidney disease patients
- Tez No: 967574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YILMAZ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: SGLT2 inhibitörü başlanan, Diyabetik Nefropatisi olan (Evre 3-4 KBH) hastalarda SGLT2 inhibitörlerinin böbrek değerleri ve kan tetkikleri üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Poliklinik ve Servislerinde 01.01.2017 – 31.03.2025 Tarihleri arasında tetkiki olan Tip 2 DM (Diyabetes Mellitus) tanılı Evre 3-4 KBH (GFR 20-60 mL/dak/1,73 m2) olan hastaların incelendi. SGLT2 İnhibitörü başlanan hastaların 0.ay , 6.ay ve 12.ay tetkikleri ile SGLT2 kullanmayan hastaların (Kontrol Grubu) 0.ay , 6.ay ve 12.ay tetkikleri karşılaştırıldı. Hastaların bilgileri hastane bilgi yönetim sisteminden retrospektif olarak alındı. Çalışmamıza hasta grubu 71 ve kontrol grubu 71 olmak üzere toplam 142 hasta dahil edildi. Hastaların Tam kan, Biyokimya, Crp, Procalsitonin, Hba1c, Cpeptit, Ferritin, Folat, B12, Tit, Spot idrar protein ve kreatin, kan gazı parametrelerindeki 0. Ay, 6.ay ve 12.ay'daki değişimleri incelendi. Bulgular: Çalışmada yer alan hasta ve kontrol gruplarının demografik özellikleri incelendiğinde; Her iki grubun yaş ortalamaları birbirine benzer bulunmuştur. Hasta grubunun ortalama yaşı 62,14 ± 10,41 yıl iken, kontrol grubunun yaş ortalaması 63,69 ± 13,84 yıl olarak saptanmıştır. Cinsiyet dağılımı incelendiğinde, hasta grubunda katılımcıların %31'inin erkek, %69'unun kadın olduğu; kontrol grubunda ise %46,5'inin erkek, %53,5'inin kadın olduğu belirlenmiştir. SGLT-2 inhibitörü kullanan hasta grubu ile kontrol grubunun 0., 6. ve 12.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the effects of SGLT2 inhibitors on blood test parameters in patients with diabetic nephropathy (Stage 3–4 CKD) who were prescribed SGLT2 inhibitors in the outpatient and inpatient clinics of the Department of Internal Medicine at Dicle University. Methods: Patients diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus and Stage 3–4 Chronic Kidney Disease (GFR 20–60 mL/min/1.73 m²), who had laboratory data between January 1, 2017, and March 31, 2025, in Dicle University Faculty of Medicine Internal Medicine Outpatient and Inpatient Clinics, were retrospectively analyzed. Patients who were started on SGLT2 inhibitors formed the study group, and their lab parameters at baseline, 6 months, and 12 months were compared with those of the control group (patients not using SGLT2 inhibitors) at the same time intervals. Data were collected retrospectively from the hospital information management system. The study included 71 patients in the treatment group and 71 patients in the control group. Complete blood count, biochemistry, CRP, procalcitonin, HbA1c, C-peptide, ferritin, folate, vitamin B12, total iron, spot urine protein and creatinine, and blood gas parameters were evaluated at 0, 6, and 12 months. Results: When examining the demographic characteristics of the patient and control groups included in the study, the mean ages of both groups were found to be similar. The mean age of the patient group was 62.14 ± 10.41 years, while the control group had a mean age of 63.69 ± 13.84 years. Regarding gender distribution, 31% of the patient group were male and 69% were female; in the control group, 46.5% were male and 53.5% were female. The laboratory parameters of the patient group using SGLT-2 inhibitors and the control group were compared at the 0th, 6th, and 12th months.