Strategic marketing management for B2B technology companies
B2B teknoloji şirketleri için stratejik pazarlama yönetimi
- Tez No: 525043
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde sayısı gittikçe artan B2B ileri teknoloji üretim firmaları kendilerini büyük bir rekabet ortamının içinde bulunuyorlar. Bu rekabet ortamında firmaların birbirinden farklılaşması ve ürünlerini müşterilere daha verimli satabilmesi için stratejik pazarlama yönetimi büyük önem arz ediyor. Pazarlama stratejisini doğru belirleyen ve uygulayan şirketler satış ve marj hedeflerine ulaşıyor ve pazarda kendilerine büyük bir pay ediniyor. Strateji, pazarlama ve tüketici davranışlarından teorik altyapı ve literatür taraması bu tezin temelini oluşturmaktadır. Ayrıca teorik altyapının üzerine şekillendirilmeye çalışılan Türkiye pazarına ait bilgiler çalışmayı derinleştirmek için kullanılmıştır. Araştırma alt yapısı çoktan seçmeli, açık uçlu soruların yer aldığı detaylı hazırlanmış müşteri anketi ve şirket X çalışanları ile yapılan mülakatlardan oluşmaktadır. Bu sonuçlar şirket X'i, sektör X'i, şirket X'in müşteri yorumlarını, rakiplerini ve pazarın genel ekonomik durumunu öğrenmek ve analiz etmek için kullanılmıştır. Bütün bu bilgiler ve analitik değerler grafikler üzerinde tek tek incelenmiştir. İncelemeleri yürütürken şirket X'in müşteri ve çalışan tarafındaki zayıf ve güçlü olduğu noktalar ayrıca analiz edilmiştir. Bu analizler ile konumlandırma, segmentasyon, hedeflendirme, marka ve tüketici davranışları yöntemleri kullanılarak şirket X'in pazarlama strateji denklemi kurulmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma B2B ileri teknoloji üretim firmalarında doğru ve etkili pazarlama stratejisi kurmanın önemini ve doğru yapılanmanın başarının anahtarı olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
B2B High Tech Manufacturing Companies that are increasing their numbers day by day find themselves into a big competition environment. In such a kind of competition environment, strategic marketing management is important to distinguish companies from one another and to sell their products to their customers more efficiently. Companies that have a correct marketing strategy are able to reach their margin goals and gain a place in the market. THEORETICAL FRAMEWORK AND LITERATURE REVIEW that includes strategy, marketing and consumer behavior is the foundation of this thesis. Moreover, further information on Turkish market based on theoretical background has been used to deepen this study. The background of this study involves a customer questionnaire that includes multiple choice, open-ended answers and the interviews with the employees of Company X. These results have been used to learn and analyze the Company X and Sector X. Furthermore, they have been used to analyze the customer questionnaires of Company X, its rivals and the market. All these information and analytical data have been analyzed on charts one by one. While establishing the analysis, the strong and the week side of Company X both on customer and employee have been analyzed. With these analyses, Company X's marketing strategy is equated by using positioning, segmentation, targeting, branding and consumer behavior methods. Consequently, this work emphasizes the importance of effective marketing strategy in B2B High Tech Manufacturing Companies and the key to accurate structuring.