Limited şirketlerde ortağın çıkması ve çıkarılması
Exiting and removing in limited liability companies
- Tez No: 525060
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN KAYIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, limited şirketlerde ortağın çıkması ve çıkarılması konusu ve ortağın çıkması ve çıkarılmasının hukuki sonuçlarının araştırılmasını amaçlanmıştır. Araştırmanın her aşamasında güncel eserlerden ve içtihatlardan yola çıkarak farklı görüşlere yer verilmiş ve kendi görüşlerimizden de bahsedilmiştir. Konu 4 bölüme ayrılarak anlatılmıştır. Öncelikle, konunun daha iyi anlaşılması için limited şirket kavramının incelenmesi ile başlanarak limited şirketlerde ortak vasfının kazanılması ve ortak olmanın getirdiği hak ve borçları konusu birinci bölümde bulunmaktadır. İkinci bölümde ise ortağın çıkması konusu anlatılmıştır. Konulara değinilirken limited şirketlerin yanı sıra diğer şirket türlerinde de ortağın çıkması hususuna da değinilmiştir. Üçüncü bölümün içeriğinde, ortağın çıkarılması konusu, yine diğer şirket türelerinde ortağın çıkarılması konusu da irdelenerek anlatılmış ve limited şirketler için diğer ayrılma türlerine de değinilmiştir. Son bölümde ortağın çıkması ve çıkarılması kavramlarının sonuçları anlatılmıştır. Ayrıca bu bölümde ortağın çıkması ve çıkarılması konuları hakkında çıkabilecek uyuşmazlıkların çözümü konusu da anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate exiting and removing in limited liability partnership and its legal consequences. In every phase of the research, different views were given based on current works and case studies and also our own views were mentioned. Subject is divided into 4 sections. Firstly, in order to get a qualified understanding of the subject, it started with the examination of the concept of a limited liability company that the first part is about acquiring a common qualification in a limited liability company and the rights and obligations of a partner. In the second part, the issue of exiting the limited liability partnership is explained. Besides referring to the issue of limited liability companies, that issue is also mentioned in other types of the companies. In the content of the third section, the subject of removing from the limited liability partnership has been explained by examining the issue in other company types, and in addition to this other types of separation for limited liability companies are also mentioned. In the last section, the results of the concept of exiting and removing are explained. Additionally, this section discusses the solution of disagreements that may arise on the issues.