İlköğretim müfettişlerinin engelli bireylere yönelik tutumları (Ankara ili örneği)
- Tez No: 52512
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BATTAL ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu araştırma, ilköğretim müfettişlerinin engelli bireylere yönelik tutumlarını etkileyen değişkenlerin saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara İli Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı ola rak görev yapan toplam 166 ilköğretim müfettişi oluşturmuştur. Araştırmada, araştırma evrenini oluşturan ilköğretim müfettişlerinin engelli bireylere yönelik tutumlarını etkileyen değişkenleri belirlemek amacıyla, anket ve tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırma evrenini oluşturan 166 ilköğretim müfettişinden anket ve tutum ölçeği yanıtla maları istenmiş; buna karşın 166 ilk öğretim müfettişinden sadece 102'si (yüzde 61.45'i) bu isteği kabul ederek kendilerine verilen anket ve tutum ölçeğini yanıtlamışlardır. İstatistikî işlemler, anket ve tutum ölçeğine verilen yanıtlara dayalı olarak yapılmıştır, istatistikî işlemler sonucunda, ilköğretim müfettişlerinin engelli bireylere yönelik tutum ları üzerinde, aşağıdaki maddelerde sıralanan değişkenlerin herhangi bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. İlköğretim müfettişlerinin, 1. Eğitim düzeyleri, 2. Hizmet öncesi ve hizmetiçi eğitim programlarıyla özel eğitime ilişkin aldıkları ders, kurs ya da seminer, 3. Özel eğitim okul veya sınıflarında öğretmenlik ve/veya yöneti cilik yapmış olmaları, 4. Özel eğitim okul ve sınıflarının teftişinde görev yapmış olmala rı, 5. Çevrelerinde engelli bireylerin bulunması.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was conducted for the purpose of establishing the variables effecting the attitudes of the inspectors of primary educati on towards the disabled individuals. The group conducting the rese arch consisted of a total of 166 primary education inspectors functio ning as attached to Ankara National Education Directorate. For the purpose of determining the variables effecting the attitudes towards disabled individuals of the primary education inspectors making up the research group, the research used the interview and attitude met hod. The 166 primary education inspectors making up the research group were requested to provide answers to the interview and attitude method; however, only 102 out of these 166 primary education ins pectors (61.45%) accepted this request and provided answers to the interviews and attitude method assigned to them. The statistical pro cessing was made based on the answers provided to the interview and attitude method. At the end of the statistical processing, it was established that the variables listed below did not have any effect on the attitude of the primary education inspectors towards disabled in dividuals. The following factors related with primary education inspectors: 1) Education level, 2) Pre-service and in-service education programs, and subjects, courses or seminars received in connection with the special educati on, 3) Teaching and/or management duties carried out in special education schools and classes, 4) Inspection services assumed in special education schools and classes, 5) Whether or not there were disabled individuals in their envi ronment. ii