Sigorta işletmelerinde mali tabloların incelenmesi
  1. Tez No: 52511
  2. Yazar: HATİCE ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET SAYARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Muhasebe Uygulamalarında tekdüzenin sağlanması İçin yıllarca uğraş ve rilmiş, sonunda 26.12.1992 tarihinde Maliye Bakanlığı tarafından Tekdüzen He sap Planı yayımlanarak uygulamaya konulmuştur. Ancak faaliyet konularındaki farklılık nedeniyle sigorta şirketleri kapsam dışı tutulmuşlardır. Sigortacılık faaliyetini diğer ticari faaliyetlerden ayıran en önemli özellik be lirsizlik ve risk üzerine kurulu olmaları, sigorta şirketlerinin riske karşı güvence vererek faaliyet göstermeleridir. Sigorta şirketleri Hazine Müsteşarlığı tarafından yayımlanmış olan Tekdüzen Hesap Planı'na uymak zorundadırlar. Ancak bu he sap planı mevcut şekliyle ihtiyaca cevap verecek nitelikte değildir. Gerçek anlamda tekdüzenin sağlanması amacıyla çalışmamızda. Maliye Ba kanlığı tarafından yayımlanan hesap planındaki gruplar ve bölümler dikkate alın arak sigorta şirketlerinin de bu kapsam içerisinde yer alması üzerinde du rulmuştur. Öncelikle, sigortacılık, sigorta çeşitleri hakkında bilgi verilmiş daha sonra sigorta şirketlerinde özellik gösteren hesapların içeriği ve işleyişi in celenmiştir. Son bölümde ise temel ve ek tabloların sigorta şirketlerindeki uygulamaları incelenerek çalışmaya son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It has required extensive efforts which lasted for years for the Implementation of uniform accounts plan In accounting practices and then, after being Issued by the Ministry of Finance on 12th December 1992 it has been put Into effect. However due to the difference that their line of business reveals the Insurance companies were exempted from the application of uniform accounts plan. The major characteristic which distinguishes Insurance business from other commercial activities is that it depends on uncertalnity and risk and that the insurance companies do cary on their business by providing assurance for risks encountered. The insurance companies must comply with the provisions of the uniform accounts plan issued by the Under Secretariet of Treasury, However this uniform accounts plan with its present context suffers some inadequacies to meet the current needs of the business. In order to maintain a true uniformity. In our study all the groupings and sections in the uniform accounts plan issued by the Ministry of Finance have been thoroughly analysed and the issues related with the compliance of the Insurance companies with this uniform plan were considered. In the first Instance the Insurance trade and the types of insurance were dealt with and then the content and working of the accounts which reveal special features In insurance companies are studied. In the final section, by studying the application of basic and supplementary tables In insurance companies the study has been concluded.