Üniversite stratejik planlarının inovasyon, kalite, girişimcilik ve toplumsal hizmet değişkenleri açısından incelenmesi ve bir model önerisi
An examination of the universities's strategic plans according to parameters of innovatıon, quality, entrepreneurship and social services and a model proposal
  1. Tez No: 525168
  2. Yazar: HAYRİ ÖCAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİLDAN HİLAL AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Temel amacı Türkiye'deki üniversite stratejik planlarının inovasyon, kalite, girişimcilik ve toplumsal hizmet parametrelerine göre inceleyerek, sayılan parametreleri geliştirmeyi amaçlayan standart bir uygulama modeli önerisi geliştirmek olan bu araştırma nitel araştırma yöntemiyle yapılmıştır. Araştırma kapsamında Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinin en büyük yedi şehrinde yer alan devlet üniversitelerinin stratejik planları içerik analizi ve doküman inceleme yöntemiyle incelenmiştir. Bu şekilde 22 devlet üniversitesine ait stratejik planlarda yer alan vizyon, misyon, temel değerler, amaç ve hedef açıklamaları incelenerek, inovasyon, kalite, girişimcilik ve toplumsal hizmet alanlarına verdikleri önem ve değer anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda incelenen 22 devlet üniversitesinin de değişen düzeylerde inovasyon, kalite, girişimcilik ve toplumsal hizmet alanlarına önem vererek stratejik planlarında bu alanlarda başarılı olmak üzere stratejik yaklaşımlar sergiledikleri; en fazla toplumsal hizmete atıf yaparken, en az girişimcilik konusunda stratejik yaklaşımlar sergiledikleri anlaşılmıştır. Araştırmanın diğer bir sonucuna göre ODTÜ, İstanbul Teknik, Yıldız Teknik ve Boğaziçi gibi bazı üniversitelerinin özellikle girişimcilik, inovasyon ve kalite konusunda geliştirdikleri stratejik yaklaşım sayesinde, bu üniversitelerin başarı sıralamalarında üst sıralara yerleştikleri görülmüştür. Onların aksine Dicle, İstanbul Medeniyet, Yıldırım Beyazıt ve Karadeniz Teknik Üniversitesi gibi bazı üniversitelerin ise stratejik planlarında sıklıkla bu konulara değinirken, uygulama noktasında özellikle inovasyon, girişimcilik ve kalite konularında yeterince gelişme sağlayamadıkları anlaşılmıştır. Araştırma kapsamında son olarak, Türkiye'deki üniversitelere yönelik olmak üzere, inovasyon, kalite, girişimcilik ve toplumsal hizmet parametrelerini geliştirmeyi amaçlayan standart bir stratejik plan uygulama modeli önerisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to develop an application model proposal investigating the universities's strategic plans in Turkey in terms of innovation, quality, entrepreneurship and social service variables. This investigation was carried out by qualitative research method. The strategic plans of state universities, located in the seven largest cities of seven geographical regions of Turkey, were examined through content analysis and document review. In this way vision, mission, core values, goal and objective explanations in the strategic plans of 22 state universities were examined and tried to understand the importance and value given to the fields of innovation, quality, entrepreneurship and social service. As a result of the research, 22 state universities examined, have shown strategic approaches to success in their strategic plans by attaching importance to the fields of innovation, quality, entrepreneurship and social service at varying levels; it was understood that they were at least exhibiting strategic approaches to entrepreneurship when referring to the most social service. According to another result of the research, some universities such as ODTÜ, Istanbul Teknik, Yıldız Teknik and Boğaziçi have been placed in the top rankings of universities success rankings due to their strategic approach developed especially on entrepreneurship, innovation and quality. On the contrary, some universities such as Dicle, Istanbul Civilization, Yıldırım Beyazıt and Karadeniz Technical University frequently refer to these issues in their strategic plans and it has been understood that they cannot provide sufficient development especially in terms of innovation, entrepreneurship and quality. Finally, a standard strategic plan implementation model was proposed, aimed at improving the parameters of innovation, quality, entrepreneurship and community service for the universities in Turkey.