Dikimle oluşturulmuş kayın, kızılağaç ve kayın-kızılağaç sahalarında toprak azot mineralizasyonu ve mikrobiyal solunum potansiyelinin belirlenmesi
Determination of soil nitrogen mineralization and microbial respiration potential in beech, alder and beech-alder fields formed by planting
  1. Tez No: 525192
  2. Yazar: KÜBRA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak İlmi ve Ekoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada rehabilitasyon alanında farklı bitki türlerinin genel toprak özelliklerine, azot mineralleşmesine ve mikrobiyal solunuma etkileri araştırılmıştır. Bu çalışma Arhavi Orman İşletme Müdürlüğü Merkez Orman İşletme Şefliğinde 213 numaralı bölmede rehabilitasyon sahasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmayı yürütmek için 3 adet kayın, 3 adet kızılağaç 3 adet kayın+kızılağaç dikim sahaları ile 3 adet dikim yapılmamış sahalardan toprak örnekleri alınmıştır. Toprak örnekleri 0-5 cm, 5-10 cm derinlik kademelerinden alınarak genel toprak analizleri, azot mineralleşmesi ve mikrobiyal solunum analizlerinde kullanılmıştır. Azot mineralleşme çalışması laboratuar inkübasyonu yöntemine göre yapılmıştır. Toprak örneklerinde mikrobiyal solunum ile azot mineralleşmesi ölçümleri yapılmıştır. Çalışmadaki örneklemenin dikimden 30 aylık olması sebebi ile bitki örtüsü dikim farklılığının toprak özellikleri üzerinde etkisinin olduğunun fakat bu etkinin çoğu toprak özelliğine istatistik bakımdan anlamlı çıkmadığı belirlenmiştir. Aynı zaman kızılağaç dikiminin çalışma alanlarının iyileştirilmesinde önemli katkılarının olduğu ileride bu katkının dahada belirginleşeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, general soil characteristics, nitrogen mineralization and microbial respiration effects of different plant species in rehabilitation area were investigated. This study was carried out on the rehabilitation site in the district 213 in Arhavi Forest Management Directorate of the Central Forestry Administration. To carry out the work, 3 beech, 3 alder, 3 beech + alder planting fields and 3 soil samples were taken from the areas that were not planted. Soil samples were taken from 0-5 cm, 5-10 cm depth ranges and used in general soil analyzes, nitrogen mineralization and microbial respiration analyzes. Nitrogen mineralization study was carried out according to laboratory incubation method. Microbial respiration and nitrogen mineralization measurements were made in soil samples. It was determined that the plant sample planting variability had an effect on the soil characteristics because the study sample was 30 months old from the sowing but this effect did not make most soil characteristics statistically significant. At the same time, it is thought that this contribution will become more evident in the future when the alder planting has important contributions to the improvement of the working areas.