Küçük ve orta ölçekli sanayi işletmeleri ve optimal yatırım kararları ile ilgili bir model yaklaşımı
  1. Tez No: 52522
  2. Yazar: HATİCE ÖZYUVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Küçük ve orta ölçekli sanayi işletmeleri, sanayinin gelişim sü recinin her döneminde varlığını korumuş ve gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin ekonomik gündeminde daima önemli bir yer tutmuştur. Bu nedenle küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerini ilgilendiren her konu önemle incelenmeli, çözümler geliştirilmelidir. İlk aşamada, küçük ve orta ölçekli sanayi işletmesi olarak han gi kuruluşlar adlandırılıyor, özellikleri nelerdir sorusu cevaplandırıl- malıdır. Türkiye'de henüz ilgili kuruluşlar arasında bir tanım birliği olmamakla birlikte, KOSGEB tanımı dikkate alınabilir. KOSGEB kuruluşunda; ® 1-50 arası işçi çalıştıran sanayi işletmeleri küçük sanayi,. 51-150 arası işçi çalıştıran sanayi işletmeleri orta ölçekli sa nayi, 8 150 işçinin üzerinde işçi çalıştıran işletmeler ise büyük işlet meler olarak kabul edilmiştir. Esnek üretim, yeniliklere yatkınlık, çalışanlarla sıcak ilişkiler, yüksek oranda istihdam ve büyük işletmelere ara mal üretimi küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin kuvvetli yönlerini oluşturmakta dır. Zayıf yönlerini ise finansman, pazarlama, üretim, yönetim- organizasyon, personel, muhasebe ve teknoloji konularında karşılaştık ları sorunlar oluşturmaktadır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ülkemizdeki genel durumları incelediğinde; vııı- Toplam imalat sanayi işletmeleri içinde yaklaşık % 99.5'ini, ve - Toplam imalat sanayi istihdamının %56.3'ünü oluşturduğu görülmektedir. Ancak toplam kredi hacminden aldıkları pay ise sadece %4 civarındadır. Bu göstergeler Türkiye'de küçük ve orta ölçekli sana yi işletmelerinin yaşadığı finansal güçlüklerin İspatıdır. Emek-yoğun teknoloji ile üretim yapan bu işletmeler daha etkin araçlarla destek lenmelidir. Küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin yapısal özellikleri dikkate alınarak verilecek yatırım kararlarında ekonomik, teknik ve mali analizler yapılmalıdır. Ekonomik etüd kapsamında; piyasa araş tırması, çevre analizi, kapasite tesbiti ve kuruluş yeri seçimi konuları na açıklık getirilmiştir. Teknik analiz bölümünde ise ürünün ve üretim metodunun tesbiti ve değerlendirilmesi, makina ve araç-gereçler, yapı ve fiziki boyutlar incelenmiştir. Mali analiz bölümünde küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin sermaye ve sermaye bileşimleri, gelir- gi der ve kâr-zarar hesapları açıklanmıştır. Değerlendirme bölümünde ise sermaye, kâr ve maliyet değerlendirmeleri yapılarak nakit durum larını ortaya koyacak formüller verilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Small & medium sized industrial enterprises have existed and continued to develop themeselves at every stage of industrial develop ment and had on important place in the economic agenda of developing and developed countries. For this reason every problem concerning small & medium sized industrial enterprises has to be analyzed soluti ons developed carefully. First of all, small and medium sized enterprises has to be defi ned and their characterictics has to be determined. Althoguh there is not a single definition accepted by all related institutions, the definiti on made by KOSGEB could be taken into account. 9 Small enterprises are concerns employing 1-50 workers,. Medium sized enterprises are those employing 51-150 wor kers,. Large enterprises are those employing more than 150 wor kers. Flexible produce, openness to innovations, good relations with the personnel, employment on a high degree and supplying intermedia te goods to large enterprises at the advantage of small & medium sized enterprises. Their disadvantage are te problems they face in the areas of financing investments, marketing, production, management and or ganization, personnel, accounting and technology. When we analyze the samall &. medium sized enterprises, we come to these conclusions:- They constitute 99,5 % of all manufacturing enterprises, - They constitute 56,3 % of the employment of all manufactu ring enterprises. But they take 4 % of all credits given by the banks. These indicators show that enterprises in Turkey have serious financial problems. These enterprises which use labor intensive technology for production has to be supported by effective means. Economic, technical and financial analyses for investment deci sion has to be made for these small & medium sized enterprises by ta king their structural characteristics. In this thesis, market analysis en vironmental analysis, capacity analysis and size location analyssis has been covered in the economic context. In the port covering technical analysis, product & production process selection and evaluation, machi ne & equipment, physical facilities are examined. In the financial analysis, capital and its components of smal & medium sized enterpri ses, their income statements are described. In the final section, their capital, profil and cost analyses are made and formulas one given for their cash position. XI