Kopenhag'taki (Danimarka) okul öncesi eğitim alan Türk çocuklarının ebeveynlerinin bu eğitim hakkındaki görüş ve düşünceleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 52526
  2. Yazar: SELMA TAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı Danimarka'da yaşayan Türk aileleri nin okulöncesi eğitim alan çocuklarına uygulanan eğitim modelle rini, ailelerin yapısal durumunu, okul-aile ve okul-çocuk ilişkisini saptamaktır. Araştırmanın ömeklemini Kopenhag ve çevresinde yaşayan Türk ailelerin okulöncesi eğitimi alan çocukları oluşturmuştur. Bu çalışmada uygulanan anket formu anne ve babaların Kopenhag'a neden geldiklerini, yaşam standartlarını ve beklentilerine ulaşma durumunu öğrenebilmek amacıyla doğruda ebeveyne yönelik hazırlanmıştır. Okullara yapılan ziyaretler, öğretmenlerle görüşmeler, yapılan gözlemler, okul sisteminM.çocukların okul yaşamının ve var sa sorun yada yeniliklerin ortaya çıkanlmasnı sağlamaya yöneliktir. 50 aileye uygulanan anket 50 sorudan oluşmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre okulöncesi eğitim alan çocukların Danimarkanın yüksek standartlı sosyal olanaklarıdan yararlandıklarından ve okulöncesi eğitim kuru mundan memnun oldukları görülmektedir. Aileler tarafından çocukların üzerinde büyük izler bırakan okulöncesi eğitim kurumunun önemine inanıldığı, sorunların çö zümlenebildiği anadillerinde eğitim alabildikleri ve ailelerin çocuk larının Danimarka'da eğitimlerini tamamlayıp yerleşmesini arzu ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the Danish educati onal models applied for Turkish pre-school pupils living in Den mark, to determine these pupils' family structures, and to look in to their situation in terms of parent-school and pupil-school relati onships. Research sampling covers those Turkish pre-school pupils who live in the Copenhagen area. Research questionaires have been prepared in such a man ner to directly appeal to parents, as the intention had been to de termine the reasons for their immigration, their living standards in Denmark and to what extent their expectations have been met. In order to find out schooling system, children's school life and any problems as well as innovations. I have visited relevant schools, interviewed quite a number of teachers and made several observa tions. The questionaires comprising of 50 questions have been res ponded by 50 families. According to research findings, Turkish pre-school pupils benefit from social opportunities and services provided by Den mark, and Turkish parents appear to be satisfied with pre-school institutions. Also, the research outcome indicates that parents believe inİÜ the importance of pre-school education which greatly affects the child, that pupils can have mother-tongue education, and that pa rents wish their children to complete their education and settle down in Denmark.