A grubu seyahat acentalarında tutundurma çabaları (Ankara ve İstanbul örneği)
- Tez No: 52535
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DÜNDAR DENİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bir ülkenin kalkınabilmesi dış piyasaya açılarak döviz kazanma yollarını yaratabilmesi ile mümkündür. Döviz kazanmak için iki önem li yol ihracat ve turizmdir. Gelişmekte olan ülkeler sıralamasında yer alan Türkiye'nin en ideal döviz kazanma yolu ve diğer ülkelerle reka bette olacağı husus ise turizmdir. Bu gerçekler ışığında bu çalışma ele alınmıştır. Çünkü seyahat acenteleri bir ülkeye gelecek döviz kaynaklarını araştıran ve yaptıkları harcamalarla ülkenin kalkınmasında önemli yeri olan dövizi sağlaya cak turistlerin gelmesini sağlayan en önemli kuruluşlardır. Bu çalışma yürütülürken birinci bölümde genel olarak pazarla ma ele alınarak daha sonra hizmet pazarlaması ve hizmet pazarlaması ile geleneksel mal pazarlaması arasındaki farklar incelenmiştir. linçi bölümde pazarlama karması elemanlarından Dağıtım ka nalları ve buna bağlı olarak seyahat acenteleri ve tutundurma çabaları açıklanmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise Ankara ve Istanbulda yerleşik se yahat acentelerine uygulanan anket ve bu anket sonuçlarının değer lendirmesi yer almaktadır. Yapılan uygulamadan elde edilen veriler ışığında bir sonuca va rılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For economic well-being of a developing country, currency earnings are critically important. To stimulate currency imputs to the economy, Turkey has given importance to the export promotion and tourism. In the content of this study, after defining the key concepts about marketing, the main differences between services marketing and traditional marketing are given. It is very well know by the tourism marketing literature that as channel middlemen travel agencies are critically important to stumulate tourism income of a country. Related with this statement, in the second of the study, as a marketing mix variable channel of distribution for tourism marketing is discussed widely. Lastly, While acting from the research findings fugured from an originally designed questionnaire are evaluated.