Üniversite öğrencilerinin öfke ifade tarzları ile stres düzeyi ve yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between university students' angry expressions, stress level and life satisfied
  1. Tez No: 723520
  2. Yazar: RECEP GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ŞÜKRÜ GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç yetişkinlerin öfke ifade tarzları ile stres düzeyleri ve yaşam doyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu çalışma, tarama modeli betimsel bir araştırma niteliğindedir. Araştırmaya Pamukkale Üniversitesi Eğitim Bilimleri ve Sağlık bilimlerinde 2020-2021 eğitim öğrenim döneminde öğrenim görmekte olan 585 lisans öğrencisi (320 Eğitim Fakültesi ve 265 Sağlık Bilimleri Fakültesi) dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrenciler 17-26 yaş aralığındadır. 399 öğrenci kadın, 186'sı erkektir. Katılımcıların 190'ı 1., 163'ü 2., 117'si 3. ve 115'i 4. sınıftır. Katılımcıların akademik başarılarına bakıldığında; 60 öğrenci başarısızlık algısına, 327'i ortalama düzeyde başarı algısına ve 198'i başarılı algısına sahiptir. Katılımcıların büyük çoğunluğunun aile gelir düzeyi orta düzeydedir (458, %78,3). Anne eğitim durumuna bakıldığında; 178'inin annesi ilköğretim, 270'inin lise ve 137'sinin üniversite düzeyinde olduğu bulunmuştur. Baba eğitim durumuna bakıldığında; 90'ının babasının ilköğretim, 261'inin lise ve 234'ünün üniversite düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların 218'i aylık 1000 TL ve altı, 205'i 1000-1500 TL arası, 162'i 1500 TL ve üstü harcama yapmaktadır. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesi için bilgisayar ortamında SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre yaşam doyumu ile algılanan stres ve yetersiz öz yeterlik alt boyutu arasında negatif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yaşam doyumu ile sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasında anlamlı ilişki tespit edilmemiştir. Algılanan stresin yetersiz öz yeterlik alt boyutu ile öfkenin dışa vurumu ve öfke kontrolü arasında pozitif yönlü düşük düzeyde anlamlı ilişki belirlenmiştir. Algılanan stres toplam puanı ile sürekli öfke arasına negatif yönde, öfkenin dışa vurumu arasında pozitif yönde düşük düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Sürekli öfke ile içe dönük öfke arasında pozitif, öfke kontrolü ile içe dönük öfke ve dışa dönük öfke arasında düşük düzeyde negatif ilişki belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the anger expression styles of young adults and their stress levels and life satisfaction levels. This study is a survey model descriptive research. 585 undergraduate students (320 Faculty of Education and 265 Faculty of Health Sciences) studying at Pamukkale University Educational Sciences and Health Sciences in the 2020-2021 academic year were included in the study. The students participating in the research are between the ages of 17-26. 399 students are female and 186 are male. 190 of the participants were in the 1st, 163 in the 2nd, 117 in the 3rd and 115 in the 4th grade. Considering the academic achievements of the participants; 60 students have a perception of failure, 327 have an average perception of success, and 198 have a perception of success. The family income level of the majority of the participants is medium (458, 78.3%). Considering the educational status of the mother; It was found that 178 mothers were primary school, 270 high school and 137 university level. Considering the father's educational status; It was determined that 90 of their fathers were at primary school level, 261 at high school level and 234 at university level. 218 of the participants spend 1000 TL or less monthly, 205 spend between 1000-1500 TL, 162 spend 1500 TL and above. Demographic Information Form, Trait Anger and Anger Expression Scale, Perceived Stress Scale, and Life Satisfaction Scale were used in the study. SPSS 25.0 package program was used in computer environment to analyze the obtained data. According to the findings obtained as a result of the research, a negative and low-level significant relationship was found between life satisfaction and perceived stress and insufficient self-efficacy sub-dimensions. No significant relationship was found between life satisfaction and trait anger and anger expression styles. A positive and low-level significant relationship was determined between the inadequate self-efficacy sub-dimension of perceived stress and anger expression and anger control. A negative correlation was found between the perceived stress total score and trait anger, and a low level of positive correlation between anger expression. There was a positive relationship between trait anger and anger-in, and a low-level negative relationship between anger control and anger-in and anger-out.