Girdi-çıktı analizinde girdi katsayılarının tahmininde değişik bir yöntem ve uygulaması
- Tez No: 52543
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BOZDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, ilk önce girdi-çıktı sisteminin genel kavranılan incelenmiş, girdi-çıktı sisteminin tarihçesi, girdi-çıktı sisteminde yapılan varsayımlar, girdi katsayıları, açık ve kapalı girdi-çıktı modelleri, girdi-çıktı tablolarının güncelleştirilmesinde kullanılan RAS yöntemi kısaca açıklanmıştır. Girdi-çıktı sisteminin genel özelliklerinden sonra, sektörlerin doğrudan ve toplam ileriye ve geriye doğru bağlantı etkileri ve bu bağlantı etkilerinin ekonomik açıdan önemleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra, 1979, 1985 ve 1990 girdi-çıktı tabloları kullanılarak girdi katsayılarının tahminine yönelik bir yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yöntem yardımıyla; 1995, 2000 ve 2005 yıllarının toplam ve yerli girdi katsayıları elde edilmiş ve sektörlerarası bağlantı etkileri gözönüne alınarak ekonomide hangi sektörlerin kilit sektör görevi yapacağı belirlenmiştir. Ayrıca 1995-2005 yıllarındaki üretim yapısı, üretim tekniklerinin kullanımı yönünden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, concepts, history, assumptions and types of input-output models are examined first and then RAS method which is used in the actualization of input-output tables have been briefly discussed. After studying the general features of input-output system, effects are then concentrated on direct and total backward and forward sectoral linkages and their economic implications. A new method estimating the input-output coefficient is formulated by using the input-output tables for the 1979, 1985 and 1990 years. Using the method developed input-output coefficients for the years 1995, 2000 and 2005 are calculated. The new input-output tables thus obtained are then evaluated in terms of backward and forward linkages for an overall appraisal.