Bölgesel havayolu taşımacılığı gelişmişlik düzeylerinin belirlenmesi
Determination of developmental levels of regional air transportation
- Tez No: 525437
- Danışmanlar: PROF. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Havayolu taşımacılığı, teknolojinin gelişmesi, yeni havaalanlarının inşa edilmesi ve uçak sayılarının artması ile birlikte her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Havayolu taşımacılığı, diğer ulaşım araçlarına göre daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Orta ve uzun olan mesafeler için daha ideal bir taşıma yöntemi olmakla beraber medikal ürünler, değerli eşya, çiçek gibi kısa sürede bozulabilecek ürünlerin de taşınmasında tercih edilmektedir. Bu çalışma ile Türkiye'de hızla gelişme gösteren havayolu taşımacılığında mevcut 55 adet havaalanının etkinliği karşılaştırılmıştır. 2012-2016 yılları arasındaki 5 yıllık dönem için Veri Zarflama Analizi ve Malmquist Indeks yaklaşımları kullanılarak toplam faktör verimlilik değişimleri incelenmiştir. Türkiye'nin tamamını içeren 55 adet havaalanı karar verme birimi olarak seçilmiş, havayolu toplam faktör verimlilik değişimlerinin gelişimi gerek yolcu gerekse yük taşımacılığı bakımından iç hat ve dış hatlar olmak üzere irdelenmiştir. Bu çalışma ile havayolu taşımacılığının yıllar içerisindeki gelişimi yönünde geliştirilecek politikalara sayısal dayanak sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Airway transportation earns increasing level of significance day by day with the development of technology, the construction of new airports and the increase of aircraft numbers. Airway transportation is faster than other means of transportation. While it is more optimum instrument of transportation for medium to long distances, airway transportation is especially preferred for carrying medical products, precious goods, and other items which could decay in short-time frame (flowers, i.e.). This study has compared efficiency of fifty-five airports, which serve in Turkey's fast developing sector of airport transportation. It examined total factor productivity changes for the five-year period of 2012-2016 with the employment of Data Envelopment Analysis and Malmquist Index. The study designated Turkey's entire fifty-five airports as decision-making units. Then the development of airline total factor productivity changes in terms of both passenger and cargo carriers at domestic and international flights were examined. The research outcome of this study will provide a quantitative basis for policies as regards the development of airport transportation over years.