An application of business intelligence techniques in the civil aviation cargo planning
Sivil havacılık kargo planlama iş zekası tekniklerinin uygulaması
  1. Tez No: 483268
  2. Yazar: MUSAB TALHA AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR HIZIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sivil Havacılık, İşletme, Economics, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sivil havacılık dünyada 1980 yılından bu yana yılda %5 büyürken, Türkiye'de ise son on yılda yüzde 15'lik bir büyüme kat etmiştir. Üstelik, gelişmiş ülkelerdeki havayolları, karar verme faaliyetlerini desteklemek için çeşitli iş zekâsı ve analiz uygulamalarını uyarlamışlardır. Bununla birlikte, bu gelişmeler Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde tatminkâr bir şekilde başarılmamıştır; bu nedenle, uygulamalı iş zekâsı (İZ) çalışmaları ve bu alandaki akademik araştırmalar yetersiz kalmıştır. Bu çalışmanın amacı, sivil havacılık sektöründe farklı seviyelerde İZ uygulamalarının ortaya konmasıdır. Bu amaca ulaşmak için havayolu şirketinden alınan veriler farklı seviyelerde çözümleme teknikleri ile analiz edilmiştir. Tezin analizleri, uluslararası yolcu bagaj verilerinin profillerini çıkarmak için tanımlayıcı analizden kuralcı analize kadar farklı boyutlar içermektedir. Ön hazırlık aşamalarının eksiksiz olarak tamamlanmasının ardından çok boyutlu analiz yapılmış ve belirli sonuçlar ortaya konulmuştur. Ardından, seçilen veri madenciliği teknikleri, kümeleme ve bağlantı kuralı ile tahminsel analizler yapılmıştır. Son olarak, bu analitikten elde edilen bulgular, çok kriterli karar verme yöntemi ve kural çıkarma tekniklerinden olan DEMATEL yöntemleriyle desteklenmiştir. Özellikle yolcu bagaj profillerinde etkin, bölgesel farklılıklar elde edilmiştir. Gerçek uygulama örneklerini de içeren bu çalışma, akademik anlamda farklı analitik seviyeleri bir arada sunarken, hava taşımacılık sektörünün uçuş planlama ve kargo bölümlerine de katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Civil aviation has been growing 5 % per year since 1980 all over the world while in Turkey there has been 15% of growth over the last decade. Moreover, airlines in developed countries have adapted several business intelligence and analytics implementations in order to support their decision-making activities. However, this adoption has not satisfactorily achieved in developing countries such as Turkey. Especially, applied business intelligence studies as well as the academic research in this field have remained insufficient in those countries. The aim of this study is to put forth the different types of BI applications in civil aviation sector. Therefore, the data have been obtained from the airline company was analyzed in order to demonstrate different levels of business analytics. Analyses of the thesis include different analytics from descriptive to prescriptive in order to profile the data of international passenger's baggage. After the completion of data preprocessing steps, multidimensional analysis has been made and special outcomes were put forward. Following that, selected data mining techniques have implemented like clustering and association rules in predictive context. Lastly, using the outcome which is acquired from predictive analytics was supported by DEMATEL method that is one of the noteworthy multi-criteria decision-making methods and prescriptive analytics techniques. Consequently, effective regional differences were tried to obtain from passenger baggage profiles. This study also included with some real-world application examples, contributes both flight planning and cargo departments in the air transportation sector by setting an example for different levels of analytics in the academic sense.