Küresel kent olgusu ve Ortadoğu'daki yansımaları
The fact of global city and its reflection in the Middle East
- Tez No: 525483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERMİN ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ekonomi, politika, teknoloji, iletişim, sosyal ve kültürel alanlarda günümüzün hızlı değişimlerine sebep olan küreselleşme süreci kendi içinde dinamik yapısını devam ettirirken aynı zamanda da çağımızın kentlerini şekillendirmektedir. Küreselleşmenin kentlerde giderek daha fazla görünen yüzü, kent formlarında değişimlere sebep olmuş, bu değişimler ve kentlerin karşılıklı artan ilişkileri neticesinde oluşan ağlarla, küresel kentler ortaya çıkmıştır. Küresel kentler, önceleri yalnızca ekonominin, özellikle uluslararası firmalar tarafından kontrol edilen ve yönlendirilen merkezler olarak tanımlanmış olsa da günümüzde bu değerlendirmeler de değişime uğramıştır. Buna göre küresel kentler ekonomi, Ar-Ge, kültürel etkileşim, yaşanabilirlik, çevre ve ulaşılabilirlik gibi yeni kıstaslar ve göstergeler ile sınıflandırılmıştır. Günümüzde küresel kentler Mega Kentler olarak da ifade edilebilmektedir. Buna bağlı olarak da farklı sınıflandırmalar ya da isimlendirmeler söz konusu olmaktadır. Bunlar; GAWC (Globalization and World Cities), GPCI (Global Power City Index) ve GPI (Global City Index) gibi sınıflandırmalar olarak küresel kentleri sıralamıştır. Farklılaşan ve çoğalan bu küresel kent sınıflandırmaları içerisinde Ortadoğu kentleri de belirginleşmeye ve etki gücünü arttırmaya başlamıştır. Örneğin Kahire 1998 yılında GAWC sınıflandırmasında vardır. İstanbul 2012 ve Dubai 2017 yıllarındaki GPCI sınıflandırmalarında ilk defa yer almıştır. Ortadoğu kentleri küresel ölçekte sahip olduğu potansiyeli ve bu potansiyeli kullanabileceği kaynağı petrol, doğalgaz ve turizm gibi getirisi yüksek alanlardan sağlamaktadır. Bu kaynaklarla gelen zengin diyalektik, Ortadoğu kentlerini küresel kent sınıflandırmalarında önemli yerler edinmelerini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The globalization process, which causes rapid changes in economy, politics, technology, communication, social and cultural areas, is also shaping the cities of our age while maintaining its dynamic structure. The increasingly visible face of globalization in cities has resulted in changes in urban forms, and the networks formed as a result of these changes and the mutual growing relations of the cities, the global cities emerged. Although global cities have already been defined as centers that are controlled and driven by only the economy, especially international companies, these assessments have also undergone changes today. Accordingly, global cities are classified with new criteria and indicators such as economy, research and development, cultural interaction, livable, environment and accessibility. Today, global cities can be expressed as Mega cities, depending on the different classifications or names. These are GAWC (Globalization and World cities) has ranked global cities as classifications such as GPCI (Global Power City Index) and GCI (Global City Index). In these differentiated and proliferating global urban classifications, the Middle East cities have begun to increase their influence and impact power. For example Cairo is in the GAWC classification in 1998. It was the first time in the GPCI classification in Istanbul 2012 and Dubai 2017. Middle East cities have a global potential and can use this potential source of high-yield fields such as oil, natural gas and tourism. The rich dialectic that comes with these sources allows them to acquire important places in the global city classifications.