The impact of empathy to moral choices and decision making in narrative based games: A case study
Hikaye temelli oyunlarda empatinin moral seçimlere ve karar vermeye etkisi: Bir örnek olay incelemesi
- Tez No: 525489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Psikoloji, Science and Technology, Fine Arts, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda duygunun oyunlardaki rolü daha da önem kazanmakta. Oyunlar linearden daha kollara ayrılmış bir anlatıma doğru gelişmeye başladı. Gelişim oyun stüdyolarına daha duygulu, sürükleyici hikayeler ve daha empatik karakterler tasarlamayı sağladı. Bu araştırmanın ana hedefi empati fenomenini analiz etmek ve anlamak ve onun video oyunlara nasıl uygulanacağını bulmaktır. Empatinin karar vermeye etkisi nedir? Bu bağlamda yüksek empatisi olan oyuncuyla düşük empatisi olan oyuncunun farkıni Empathy Quotient(EQ) ölçeğiyle anlamak.
Özet (Çeviri)
In recent years, the role of emotions in games is becoming more and more significant. Games developed from linear to more branched narratives. Development allowed game studios create more emotion-driven narratives and empathic characters. The central goal of this study, therefore, is analyzing and understanding an empathy phenomenon and find how it can implement the design of video games. How empathy affect a player's decision making? Understanding how different is gameplay of low empathy player and high empathy player in this context with the help of Empathy Quotient(EQ) scale.