Sınıf ortamına uygun olmayan davranışların azaltılmasında uyuşmayan davranışların ayrımlı pekiştirilmesinin etkisi
- Tez No: 52550
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu araştırmada birincil olarak zihinsel engelli öğrencilerin sınıf ortamına uygun olmayan (sıraya yatma ve parmak kaldırmadan konuşma) davranışlannın uyuşmayan (etkinlikle ilgilenme, parmak kaldırarak söz hakkı isteme) davranışlarını ayrımlı pekiştimenin, sınıf ortamına uygun olmayan davranışların azalmasına yol açıp açmadığı, ikincil olarak da sınıf ortamına uygun olan uyuşmayan davranışların ayrımlı pekiştirilmesinin uyuşmayan davranışların artmasına yol açıp açmadığının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın deseni tek denek deneysel desenlerinden ABA desenidir. Araştırmanın deneklerim 1995 - 1996 öğretim yılında Ulus Anaokulu Eğitim Uygulama Okulu ve Mesleki Eğilim Merkezi özbakım II A sınıfına devam eden 9 öğrenciden, sınıf öğretmeni ile görüşme ve sınıfta yapılan doğrudan gözlemlerin anektod kaydı ile kayıt edilmesi sonucunda, biri sıraya yatma diğeri parmak kaldırmadan konuşma davranışı gösterdiği belirlenen 2 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanabilmesi için video kamera, video player, video kaset, televizyon, saat ve hedef davranış kayıt formları kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde grafiksel analiz kullanılmıştır. Araştırma bulguları, uyuşmayan davranışların ayrımlı pekiştirmesi işlem süreçlerinin uygun olmayan farklı davranışların azaltılmasında ve uygun olan uyuşmayan davranışların artmasında etkili olduğu izlenimini vermektedir.
Özet (Çeviri)
in SUMMARY The purpose of the study was to investigate the effects of differential reinforcement of incompatible behaviors in reducing distruptive behaviors of Mentally Retarded Children in classroom. A single subject study desing conducted to analyze the effectiveness of a differential reinforcement of incompatible behaviors in reducing distruptive behaviors of Mentally Retarded Children. Subjects of the study were two mentally retarded students enrolled in a school for mentally retarded children. Data were analyzed by using graphical analyses. Results showed that differential reinforcement of incompatible behaviors seemed to be effective in reducing distruptive behaviors of mentally retarded children in the classroom.