Resimde biçim ve leke
- Tez No: 52551
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÖBÜTAY ÖZER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Resim Sanatı, çizgi, biçim, renk, leke.... adını verdiğimiz öğelere dayanmaktadır. Kullanılan tekniklere görede bu öğelerden biri veya bir kaçı resimde ağır basmaktadır. Hangi malzeme ve teknik kullanılırsa kullanılsın, genellikle bir resmin başarılı olabilmesi, öğeler arasındaki bütünselliğe ve kişisel bir tavıra sahip olmasına bağlıdır. Bir resim, ya doğrudan doğruya dış gerçeğe, yani doğaya dayanmaktadır. Ya da bunun tersine iç gözlemlerimizden esinlenmektedir. Resimde biçim ve leke temel problemlerdir. Resimdeki elemanlardan en güç anlaşılanı biçimdir. Biçim dar anlamıyla bir yüzeyin sınırlanarak ötekinden ayrılmasından başka birşey değildir. Dünyada ne kadar ressam varsa bir o kadar da biçim ve leke vardır. Biçim bir yerde sanatçının üslubudur. Biçimlemeyi reddeden bir sanatçının tablosu bile bir biçimdir. Biçim gibi lekede her resimde vardır. Ak üstünde siyah, siyah üzerinde beyaz bir lekedir. Leke aynı zamanda rengin koyuluk derecesidir. Biçim ve leke olmadan resim düşünülemez. Sanatçının onlar tasarlamadan, o kaygıyı gütmeden resimler ortaya koyması çok zordur. Resim ilkin biçim ve leke ile vardır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The art of painting is based on componets of stroke, form, color, spot and etc. One or more of these components depending on the techniques used will be dominant in the painting. Whatever materials or whichever techniques are used, the success of a painting depends on the harmony between the components mentioned, the personal touch and originality it bears. Apainting is either directly a reflection of the nature or is an outcome of our introspections. The components of form and spot are the basic issues in painting. Form is the most difficult to comprehend of the components of painting. Yet form is basicly the differentiation of one surface from the one next to it. There are as many styles of forms and spots of painting as the number of painters in the world. In a way form is the style of the artist. Even the paintings of a painter who denies the forms have a form. Like form, the component of spot also exists at every painting. Black on white or white on black is a spot. Spot is at the same time the darkness degree of the color. A painting cannot be thought without spot and style. It is very hard for a painter to create works of painting without considering and designing them. Painting is, foremost, based upon form and spot.