Zihinsel engelli çocuklara yemek pişirme becerilerini kazandırmada bireyselleştirilmiş öğretim materyalinin etkisi
- Tez No: 52549
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, yemek pişirme becerileri ön koşul davranışlarını yerine getiren öğretilebilir zihinsel engelli öğrencilere“Resimli Tarife Kitabına Bakarak; Yemek Pişirme Becerisi Bireyselleştirilmiş Öğretim Materyali”ile yapılan öğretim uygulamasının öğrencilerin hazır çorba pişirme becerisi alt amaçlarını gerçekleştirmelerinde etkili olup olmadığını belirtmektir. Araştırmanın deseni tek-denek deneysel desenlerinden“A-B”desenidir. Bu araştırmanın deneklerini 1995-1996 Öğretim Yılında Ulus Anaokulu, Eğitim Uygulama Okulu ve Mesleki Eğitim Merkezine devam eden ünite sınıfı öğrencilerinden Yemek Pişirme Becerileri Ön Koşul Davranışları gerçekleştiren 6 öğrenciden 4'ü oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanabilmesi için, zihinsel engelli öğrencilerin performans düzeylerini saptamada Resimli Tarife Kitabına Bakarak Hazır Çorba Pişirme Becerisi Ölçü Aracı geliştirilmiştir. Bu ölçü aracı hazır çorba pişirme becerisi öğretimi öncesi ve öğretimi sonrasında üçer kez uygulanmıştır. Öğrencilerin her birine R.T.K'na Bakarak Hazır Çorba Pişirme Becerisi Bireyselleştirilmiş Öğretim Materyali ile öğretim yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verileri grafiksel analizlerle verilmiştir. Araştırma bulguları zihinsel engelli öğrencilere yemek pişirme becerilerini kazandırmada bireyselleştirilmiş öğretim materyalinin etkili olduğu sonucunu vermektedir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the concepts of preparing meals, especially ready soups. It was aimed to determine whether“the individualized ability in preparing meal teaching material”, which was prepared taking into account the level of comprehension of the mentally retailed children on the concepts of illustrated figures in the meal book, was effective in-implementation and continuity of the subaims regarding the concepts of preparing ready soups. And also whether the meal book with illustrated figures was effective on the mentally retailed children to prepare meals or not. Was used in three separate sessions. Before teaching the related concepts, immediately after teaching them. The concepts were taught to each mentally retailed students, by turns in the individualized ability in preparing meal teaching material and the meal book with illustrated figures. For the analysis of data collected in the research graphic display was used. As a result of this research, the individualized ability in preparing meals material was very effective. The aim of this research is to determine whether the heading practice for the skill of cooking ready soup to teachable mentally retailed students who are suppposed to have the ability to cook as a primary skill by using the individualized teaching material for cooking skills by following the intruction in an illustrated recipe book is effective or not. The design of the research is“A-B”design which is one of the single subjects designs. The subject of the students are the 4 students out of 6 who managed to cook as a primary skill and who attended Ulus NURsery, Educational Practice School, Professional Education Center in 1995-1996 academic year.In order to collect the research data, a ready group preparation by following an illustrated book scale device was developed to determine the performance level of mentally retarded students. This scale device was applied 3 times before and after the process of teaching cooking reading soups. Each student was taught by using the individualized teaching material for cooking skills by following the instruction in an illustrated recipe book. The data collected in the research has been given in graphics. The outcomes of the research have proved that the individualized educational material for cooking for mentally retarded students has been effective. vx