Handan Gökçek'in 'Ah Mana Mu' ve Kostas E. Tsolakidis'in 'Belki Bir Gün Dönerim' adlı eserlerinde 1924 nüfus mübadelesi sürecinde toplumsal dinamiklerin karşılaştırılması
The comparision of the social dynamics during 1924 population exchance among the books of 'Ah mana mu' of Handan Gökçek and 'Belki Bir Gün Dönerim' of Kostas E. Tsolakidis
  1. Tez No: 525508
  2. Yazar: AYDIN AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEMERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
“Handan Gökçek'in 'Ah Mana Mu' ve Kostas E. Tsolakidis'in 'Belki Bir Gün Dönerim' adlı eserlerinde 1924 Nüfus Mübadelesi Sürecinde Toplumsal Dinamiklerin Karşılaştırılması”konulu incelemenin amacı karşılaştırmalı edebiyat biliminin olanaklarından faydalanarak karşılaştırılma yapılması ve bu karşılaştırma sonucunda 1924 yılındaki nüfus mübadelesinin ekonomik, sosyal, siyasi, kültürel, gibi konulardaki yansımalarının ortaya konmasıdır. Bu çalışmada yazarların durumu ve dönemin özellikleri esas alındığında konunun incelenmesi için psikanaliz ve sosyolojik eleştiri yöntemleri kullanılacaktır. Türk-Yunan nüfus mübadelesinin tarihsel gelişiminden yola çıkarak yaşananlar inceleme konusu olan eserlerden alınan örneklerle aktarılacaktır. Lozan'da görüşülen ve daha sonra karara bağlanan mübadele, Türk ve Yunan topraklarında derin izler bırakmıştır. Bu izler yıllar sonra bile tazeliği korumuş ve günümüz edebiyatında karşılığını bulmaya devam etmiştir. İki yazarın anlatımıyla döneme bakılacak bu çalışmada toplumsal/bireysel etkiler gözler önüne serilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study named“The Comparison Of The Social Dynamics During 1924 Population Exchance Among The Books Of 'Ah Mana Mu' Of Handan Gökçek and 'Belki Bir Gün Dönerim' Of Kostas E. Tsolakidis”is to compare advantage of the possibilities of comparative literature and reveals reflections on the issues of social, economic, political, cultural, etc. during population exchange in 1924 as a result of this comparison. In this study, sociological criticism and psychoanalysis will be used to examine the issue based upon situation of the authors and period. Events and experiments will be transmitted in a way related to the books which based on the historical development of Turkish-Greek population exchance. Population exchange, which interviewed in Lausanne and adjudicated after negotiations, left deep scars in Turkish and Greek territories. These deep scars have maintained its freshness even after many years and continued to be seen in today's literature. Social/personal effects will be illustrated in this study examined on period with the words of authors.