Restoran seçimine etki eden faktörlerin müşterilerin sadakatine etkisi: Mersin' de bir araştırma
The impactof factors affecting restaurant choices on customer loyalty: A research in Mersin
  1. Tez No: 525509
  2. Yazar: UĞURCAN METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Turizm, Nutrition and Dietetics, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Rekabetin stratejik bir öneminin olduğu bu dönemde restoranlara gelen müşterilerin fizyolojik olarak beslenme ihtiyaçlarının dışında sosyal, psikolojik, ekonomik faktörlerin etkisiyle restoranları tercih ettikleri görülmektedir. Bu nedenle müşterilerini en üst düzeyde memnun ederek onların yeniden işletmeye geri gelmelerini sağlayabilmek yani sadık müşteriler haline gelmeleri restoranlar için önemlidir. Bu doğrultuda restoranların müşterilerin zihninde farklılığa neden olan restoran seçimlerini etkileyen faktörlerin neler olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Bu bağlamda restoran seçimine etki eden faktörlerin tespit edilmesi ve bu faktörlerin müşteri sadakati üzerine etkisini tespit etmek tezin amacını ortaya koymaktadır. Tez çalışması kapsamında restoran seçimine etki eden faktörlerin müşteri sadakati üzerindeki etkisi incelenmiştir. Katılımcılara yönelik veriler anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Anket formu kolayda örnekleme tekniğine göre yüz yüze uygulanmıştır. 01 Nisan 2017 tarihinde başlayan veri toplama süreci 30 gün sürmüştür. Anket uygulaması sonunda kullanabilir 393adet anket elde edilmiştir. Araştırmada verilerin analizinde frekans analizi, t testi, Anova, güvenilirlik analizi, faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizinden faydalanılmıştır. Yapılan frekans analizi sonuçlarına göre çocuksuz ailelerin ve lisans düzeyinde eğitimli müşterilerin restoranları daha çok tercih ettikleri tespit edilmiştir. Yapılan faktör analizi sonuçlarına göre restoran seçimine etki eden faktörler restoran özellikleri, personel kalitesi, yiyecekler ve kolaylıklar olarak isimlendirilmiştir. Anova analizi yaşa göre restoran özellikleri; restorana gitme sıklığına göre kolaylıklar algısının farklılaştığını göstermektedir. Ayrıca çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre restoran seçimine etki eden faktörlerin müşteri sadakati üzerinde kısmen olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Restoranların, müşterileri sadık müşteri haline dönüştürebilmek için restoran özelliklerine ve yiyeceklere önem vermeleri gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It is observed that customers coming to restaurants prefer restaurants in addition to their physiological needs for nutrition, social, psychological and economical reasons. For these reasons, it is important for restaurants to be able to ensure that restaurants are satisfied with their customers at the highest level and that they can return to operation again, that is to become loyal customers. In this direction, restaurants need to know what the factors that affect restaurant choices cause differences in customers' minds. In this context, it is aimed to determine the factors affecting restaurant selection and to determine the effect of these factors on customer loyalty Within the scope of the thesis study, the effect of factors affecting restaurant selection on customer loyalty was examined. The data for the participants was collected through the questionnaire form. Survey form was easily applied face to face according to sampling technique. The survey, which started on April 1, 2017, lasted 30 days. At the end of the questionnaire, 393 questionnaires were obtained. The data obtained by the questionnaire method were analyzed. Frequency analysis, t test, Anova, reliability analysis, factor analysis, correlation analysis and regression analysis were used in the analysis of data in the study. According to the results of the frequency analysis, it was determined that families without children and educated customers at license level prefer restaurants more According to the results of the factor analysis, factors affecting restaurant selection were named as restaurant characteristics, staff quality, foods and facilities. According to Anova analysis results, there is a significant difference between restaurant characteristics and age and convenience and going to restaurant. As a result of the correlation analysis, it was found that there was a significant and moderate correlation between the factors of food and convenience. Furthermore, according to the results of multiple regression analysis, it was determined that the factors affecting the restaurant selection were partially positive effects on customer loyalty. In order for restaurants to keep their loyal customers in their hands, it is necessary to consider the factor of restaurant characteristics and the factor of food from factors influencing restaurant selection