Görme engelli öğrencilere saati söyleme, temel çarpma ve uzunluk ölçüsü öğretiminde doğrudan öğretim yöntemi ile sunulan bireyselleştirilmiş öğretim materyalinin etkililiği
- Tez No: 52558
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. TUBA TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmanın amacı; a- Saat söylemeyle ilgili olarak l'den 12'ye kadar rakamları okuyabilme, saat üzerinde yer alan akrebin kısa kol, yelkovanın uzun kol olduğunu söyleyebilme ve saat üzerinde akrebi ve yelkovanı gösterebilme, b- Temel çarpmayla ilgili olarak 2'den başlayarak 20'ye kadar 2'şerli ritmik sayabilme ve 0-20 arasındaki sayılan küptaş kasada yazma ve okuyabilme, c- Uzunluk ölçüsüyle ilgili olarak 0-100 arasındaki sayıları küptaş kasada yazabilme ve okuyabilme, önkoşul davranışlarını gerçekleştiren görme engelli öğrencilerin, saat söyleme, çarpma ve uzunluk ölçüsü ölçü araçları ile belirlenen performans düzeyleri dikkate alınarak hazırlanan, Doğrudan Öğretim Yöntemine göre sunulan Bireyselleştirilmiş Öğretim Materyalinin, bu öğrencilerin saat söyleme, temel çarpma ve uzunluk ölçüsü amaçlarım gerçekleştirmelerinde etkili olup olmadığım belirlemektedir. Araştırma, tek denekli deneysel desenlerde dönüşümlü sağaltımlar (Alternating Treatments Design) desenindedir. Araştırmanın deneklerini, 1995-1996 öğretim yılında Göreneller Anaokulu, İlkokulu ve Sanat Ortaokulu, ilkokul 2. sınıfına devam eden ve önkoşul davranışlarını karşılayan dört görme engelli öğrencilerin saat söyleme, temel çarpma ve uzunluk ölçüsünün performans düzeylerini belirleyebilmek amacıyla, ölçüt bağımlı değerlendirme yaklaşımına göre saat söyleme, çarpma ve uzunluk ölçüsü ölçü araçları geliştirilmiştir. Araçlar, öğretim öncesinde ve öğretimden hemen sonra olmak üzere her öğrenciye üçer kez bire bir uygulanmıştır. Saat söyleme, temel çarpma ve uzunluk ölçüsü öğretimininde Doğrudan öğretim Yöntemiyle Sunulan bireyselleştirilmiş öğretim Materyali ve Geleneksel Öğretim yönetemiyle Sunulan Öğretim Materyali her öğrenciye dönüşümlü olarak sunulmuştur. Saat söyleme öğretimine iki öğrenci Doğrudan öğretim Yöntemiyle Sunulan Bireyselleştirilmiş öğretim Materyali ile, iki öğrenci Gelenekselöğretim yöntemiyle sunulan öğretim materyali ile başlamıştır. Temel çarpma öğretiminde, materyaller öğrencilere değiştirilerek sunulmuş, uzunluk ölçüsü öğretiminde de temel çarpma öğretiminde öğretim yapılan öğrencilerin materyalleri değiştirilerek sunulmuştur. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirmesinde grafiksel analiz kullanılmıştır. Araştırma bulguları, Doğrudan öğretim Yöntemiyle sunulan Bireyselleştirilmiş öğretim Materyalinin saat söyleme, temel çarpma ve uzunluk ölçüsü öğretiminde, Geleneksel öğretim Yöntemiyle sunulan öğretim materyaline göre her öğrencide ve her konunun öğretiminde daha etkili olduğu izlenimi vermektedir. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to determine wether the individualized Teaching Materials presented through the Direct Teaching Method prepared considering the time telling, multiplying and length measuring tools performance levels of the students who can a) To be able to read the numbers from 1 to 12 relating to telling the time, to be able to tell that the short arm is short hand and the long arm is long hand on the clock face and to be able to show the short hand and long hand on the clock, b) To be able to count by to up to 20 beginning from to relating to basic multiplication and to be able to write and read the numbers between 0 to 20 on cubarthim frame, c) To be able to write and read the numbers between 0-100 on the cubarthim frame relating to length measurement unit affect these students, achieving the goals of time telling, multiplying and length measuring. The research is the Alternating Treatments Design in single subject experimental designs. The subjects of this research were four visually nandicapped students who attended to the Göreneller Kindergarten Primary School and Craft School's 2nd grade of Primary School in the 1995-1996 school year and who met the prerequisite behaviors. In order to determine the time telling, multiplying and length me, assuring performance levels, measurement tools were developed respectively according to the criterion referenced evaluation approach. These tools were applied to each student three times before and after the framing. The Teaching Material presented through Direct Teaching Method and the Teaching Material presented through the Traditional Teaching Method in time telling multiplying and length measuring was presented to every student alternately. IllTwo students started to the time telling training with the individualized Teaching Material presented through the Direct Teaching Method; and the other two started with the Teaching Material presented through the Traditional Teaching Method. In the teaching of multiplication. The materials were presented alternately; in the teaching of length me assuring the materials were exchanged with the materials of the students taught in the multiplication teaching and presented. Graphical analysis was used in the evaluation of the research data. The findings of this research imply that, that the individiualized Teaching Materials presented through the Direct Teaching Method was wore influential in the teaching of time telling, multiplying and length measuring in all students and subjects than the Teaching Material presented in the Traditional Teaching Method. IV