İnsan kaynakları yönetiminde örgütsel adaletin verimlilik ve iş tatmini üzerine etkisi : Bir kamu kurumu örneği
Organizational justice's effect on productivity and job satisfaction in human resources management: A public institution example
- Tez No: 525576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Araştırmada örgütsel adaletin verimlilik ve iş tatmini üzerinde etkili olup olmadığı araştırılmıştır. Burada yapılan çalışma kapsamında ilgili kavramlar ve ilişkileri etraflıca ele alınmıştır. Örgütsel adalet kavramının algısı ve çalışanlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. İnsan Kaynakları Yönetiminde örgütsel adaletin önemine değinilmiştir. Sonrasında kamu sektöründe çalışanlar ve yöneticiler açısından iş tatmini ve verimliliğin artması için öneriler sunulmuştur. Araştırma modeli olarak örgütsel adaletin iş tatmini ve verimliliğe etkisinin anlamlı olup olmadığını test etmek amacıyla betimsel ve ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research investigated whether organizational justice influences productivity and job satisfaction. Within the scope of the study carried out here, the related concepts and relations have been studied extensively. The perception of the concept of organizational justice and its impact on employees has been examined. The importance of organizational justice in Human Resource Management has been mentioned. Subsequently, proposals were made to increase job satisfaction and productivity in terms of employees and managers in the public sector. As a research model, a descriptive and relational screening model was chosen to test whether the effect of organizational justice on job satisfaction and productivity is significant.