Sivil havacılıkta uçuş eğitiminde öğrenci memnuniyeti: AFA örneği
Student satisfaction in flight training in civil aviation: The case of AFA
- Tez No: 525583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP KUTAY KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sivil Havacılık, İşletme, Education and Training, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı bir Uçuş Eğitim Organizasyonu'nda eğitim alan öğrencilerin memnuniyet düzeylerini ortaya çıkarmaktır. Araştırma Türkiye'de bu alanda yapılmış ilk çalışma olup, havacılık literatürüne, ülkemiz havacılık sektörüne, aynı zamanda ülkemizdeki etkin bir Uçuş Eğitim Organizasyonu'nun güçlü ve zayıf yanlarını belirlemeye katkıda bulunduğu belirtilebilir. Bu amacı gerçekleştirmek için öğrenci memnuniyeti ile ilgili literatür taramasından elde edilen kaynaklar ve veriler ışığında bir ölçme aracı geliştirilmiştir. İletişim, eğitim faaliyetleri, eğitim materyallerine erişim, dilek-öneri ve şikayetler, danışmanlık, okulun fiziki ortamı, okulun eğitim uçuşu tesisleri, okul ulaşım servisleri, kafeterya-yemekhane, okulun internet sitesinden oluşan on bölüm 5'li Likert (1“Kesinlikle katılmıyorum (En düşük memnuniyet düzeyi)'' – 2 – 3 – 4 - 5 ”Kesinlikle katılıyorum (En yüksek memnuniyet düzeyi )" ölçeği üzerinden 47 adet soru, Kapalı uçlu (Evet-Hayır) ölçek üzerinden 2 adet soru, açık uçlu ölçek üzerinden 3 adet soru analize tabi tutulmuştur. Geliştirilen anket Atlas Global Havayolları'na ait Atlantik Uçuş Okulu (AFA) ile sınırlı olup, 2 hafta boyunca rastgele ulaşılabilen 100 öğrenciye (dönem mevcudu 105 öğrenci) uygulanmıştır. Ölçme aracından elde edilen veriler SPSS 24.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada eğitim gören öğrencilerin genel memnuniyet düzeyinin olumlu olduğu görülmüş fakat iyileştirici tedbirlerin alınması ile memnuniyet düzeylerinde, moral, motivasyon ve dolayısıyla başarı oranlarında artış sağlanacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out the satisfaction level of the students who have education from Flight Training Organization. This research is the first study in Turkey, it was aimed to contribute to the aviation literature, to aviation industry of Turkey and the one of very active Flight Training Organization in our country for determining the strengths and weaknesses. To realize this aim a tool of measurement was developed with the help of data and sources obtained through literature scanning. The survey has 2 questions on the closed-ended scale (Yes, No), 3 questions open-ended scale and 47 questions with 5-point Likert Scale ( 1: minimum, 2, 3, 4, 5:maximum) consist of ten basic units which are '' Communication, training activities, access to training materials, wishsuggestions and complaints, consultancy, physical environment, of the school, the flight training facilities of school, transport vehicles of school, cafeteria, web site. The developed survey was limited to the Atlas Global Airline's Flight Academy (AFA) and applied randomly selected 100 students (semester total 105 students). Data obtained from survey were analyzed with SPSS 24.0 Package Program. It was observed that the level of student satisfaction in this research is high, but student satisfaction level, morale, motivation and consequently success rate will be increase with corrective actions.