Hazır giyim sektöründeki insan gücünün eğitim ihtiyacı üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 52560
  2. Yazar: NÜKET GÖKYER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLŞEN (DULKAR) KAYIKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin önem verdiği sanayi dallarından biri olan hazır giyim sektörü, yarattığı katma değer, istihdam olanakları ve sürekli artan ihracat hacmi ile son yıllarda ülkemiz ekonomisinde büyük bir önem kazanmıştır. Ekonomiyi oluşturan temelde üretim ve insan vardır. Türkiye'nin uluslararası ülkelerle rekabet imkanım sağlayan kaliteli ve ucuz üretim, bu kalitenin önemini kavrayabilecek nitelikli işgücü ile mümkündür. Gelişmekte olan ülkeler açısından kaliteli ürün üretmek, kaynakların en verimli şekilde kullanılması ile gerçekleşir. Hazır giyim sektöründe nitelikli işgücü ihtiyacı ülke ekonomisi için önemli bir konudur, işgücünün nitelik olarak yetersizliği, verimliliğin düşmesine neden olan faktörlerin başında sayılabilir. Sektörde emek verimliliğinin artırılması mesleki ve teknik öğretimdeki programların geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Hazır giyim işletmelerinde çalışanlara ve yöneticilere anket uygulanarak; elde edilen verilere göre gerekli istatistiksel analizler yapılmış ve aşağıdaki bulgular elde edilmiştir:. İşletmelerde çalışanların mesleklerine göre eğitim düzeylerinin istenilen nitelikte olmadığı ve sektörün nitelikli işgücü ihtiyacım karşılayamadığı.. Hazır giyim sektöründe çalışanların gelişen teknolojiye kolaylıkla uyum sağlamada kendilerini yetersiz gördükleri.. Çalışan elemanların eğitim düzeylerinin üretimde verimlilik konusuna bakış açılarının yeterli olmadığı anlaşılmıştır. Bu nedenle sektörün gelişmesi ve sürekliliğinin devamı için mesleki ve teknik öğretim kurumlarının sektörün ihtiyaçlarına göre yeniden yapılanması, programların yeniliklere göre sürekli geliştirilmeleri önem kazanmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently, ready made clothing sector is an important branch of industrial sectors that, takes place on urgentrole in terms of containing values, employment oportunities and exportance capacity for developed and developing countries. In the international marketing field, it is possible to provide power to the Turkish competition with the other countries by the use of qualifed work-power with quality and lower cost. It is realised that the production of the field, has been achieved with guality by the use of the productivity for developing countries. The needs of qualified work - power is an important factor for the economy of country in the ready made clothing sector. On the other hand the lack of qualification of work - power causes to decrease of productivity. It is reguired that occupational productivity of the work power in this sector is related to the developing vocational and technical curricula. In this study, the needs of qualified work power could be determined the education level of working people who work at companies in ready made clothing sector and evaluation of structure of these companies with their present technology. The questionnaires were applied on administrators and workers in the companies. According to data results, statistical analyses have been made and the results were carried out as follows :. The education levels of working people who work at this sector are not on desirable qualification level and it can not meet the needs of qualified work power.. The working people feel themselves are insufficient in harmony to developing technology.. It is determined that the education level of working - people is not sufficient according to the productivity in production. There fore, to develope the sector and to provide the continuity, the schools which provide the vocational and technical education must be reconstructed and the curriculums must be developed according to the needs of sector and technological changes.