Anadolu otelcilik ve turizm meslek liselerinde önbüro eğitimi
  1. Tez No: 52561
  2. Yazar: DERYA GÜNDELEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Eğitim her alanda olduğu gibi hizmet işletmelerinde yüksek verimlilik elde edebilmek için büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle Otelcilik ve Turizm mesleki eğitimine bu sektörde ihtiyaç duyulmaktadır.Bacasız sanayi olarak adlandırılan ve ülke ekonomisini kalkındıracak döviz girdilerinin en büyük kaynaklarından olan turizm ve bunun temel alt yapışım oluşturan konaklama sektörünün ihtiyaç duyduğu yabancı dil bilir nitelikli elamanlara ihtiyaç vardır. Bu elamanların yetişmesindeki en büyük rol ülkemizde Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerine düşmektedir. Bu okullarımız orta okul eğitiminden sonra bir yılı hazırlık sınıfı olmak üzere 4 yıl mesleki eğitim verirler. Birinci yıl ortak dersleri olan öğrenciler ikinci yıl branşlara ayrılırlar. Bu çalışmanın amacı Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerin Resepsiyon bölümünü bitiren öğrencilerin eğitim düzeylerinin belirlenmesidir. Ayrıca şu an belirlenen eğitim durumunun uygunluğu konusunda öğrencilere yönelik bir anket çalışmasına yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTARACT Education is very important also in service sector like in other areas in order to get maximum productivity.Because of this Hotel and Tourism Vocational education is needed in this sector.Train qualified, foreign language speaking persons are necessary for tourism which is called chimneyless industry and one of the most important source of exchance income that will improve the economy of the country and accommodation sector which form its basic substraction. The most important role is belong to Anatolian Hotel and Tourism Vocational High Schools.These schools are the vocational high schools for four years which are giving vocational education, including one year preparation class after secondary school.After preparation class, in the first year the students take basic vocational education. Then they choose their branches. The aim of this study is to determine the level of the students who are graduated from the reception branch of Anatolian Hotel and Tourism Vocation High Schools. A survey directed to the students to test the level of educution that is supply now.