Tekdüzen muhasebe sistemine göre düzenlenen fon akım tabloları ve dönem içi finansal hareketlerin belirlenmesi
  1. Tez No: 52563
  2. Yazar: RESUL KARCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ ÖRTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tekdüzen Muhasebe Sistemi'ne Göre Düzenlenen Fon Akım Tabloları ve Dönem İçi Finansal Hareketlerin Belirlenmesi adlı bu tez çalışmasında; genel olarak mali tablolar tanıtıldıktan sonra 1.1.1994 tarihinde yürürlüğe giren Tekdüzen Muhasebe Sistemi'ne göre düzenlenmesi gereken fon akım tabloları, Maliye Bakanlığı Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği ilkeleri doğrultusunda incelenmiş ve uygulamada ortaya çıkan eksiklikler ile yanlış yorumlamalar giderilmeye çalışılmıştır. Daha sonra fonların hesaplanmasında kullanılan net ve brüt yöntem örneklerle açıklanmıştır. Bu yöntemlerin üstünlükleri ve zayıf yönleri gösterilmeye çalışılmıştır. Son olarak da, dinamik yapıya sahip bulunan dönem içi finansal olaylar, statik yapıya sahip bulunan klasik bilanço hesaplarından ayrı olarak izlenmiş ve elde edilen bilgilerle dinamik bilanço düzenlenmiştir. Dinamik bilançonun, gerçeğe uygun fon akım tablolarının kolayca düzenlenmesindeki önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis work, named as determining Fund Flow Tables and Within Period Financial Movements According to The Monotony Accounting System, after introducing financial tables generally, Fund Flow Tables required to be organized according to the Monotony Accounting System, earned into force on 1st of January in 1994, is examined according to the Financial System Application General Notification of the Ministery of Finance and it is tried to remove the deficiency appeared in the application and the wrong comments. After that it is explained the net and gross method used in the calculations of the funds. It is tried to show the superiority and the deficient sides of these methods. Finally, within period financial events having dynamic structure are examined apart from balance calculations having static structure and a dynamic balance is organized with the obtained informations. The importance of the dynamic balance in the organization of the fund flow tables fitting the reality easily is emphasized.