Mustafa Sami Efendi ve Sadık Rifat Paşa'nın Avrupa Ahvaline Dair Risale ve Avrupa Risalesi'ndeki tesbit ve değerlendirmeler
- Tez No: 52564
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALEMDAR YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde, Sadık Rıfat Paşa ve Mustafa Sami Efendi'nin Avrupa'ya ilişkin risaleleri ele alınmıştır. Viyana sefiri Sadık Rıfat Paşa ve Paris sefareti başkatibi Seyyit Mustafa Sami Efendi'nin Avrupa hakkındaki gözlemleri ve değerlendirmeleri oldukça önemlidir. Çünkü onların yazdıkları risalelerde işlenen konular, Batılılaşma süreci içerisindeki Osmanlı Devleti'ni ve aydınını etkileyecektir. Nitekim Tanzimatın arefesinde Viyana sefiri olan Rifat Paşa, daha sonra Hariciye Nazırı olmuştur. Siyaset bilimciler, sosyologlar, tarihçiler çalışmalarında bu risaleleri göz ardı etmemişler ama bir bütün olarak da ele alıp değerlendirmemişlerdir. Ele aldığımız“Avrupa Risalesi”ve“Avrupa Ahvaline Dair Risale”de hemen hemen her konuya değinilmiş, bu konularda geniş bilgiler verilmiştir. Sadık Rifat Paşa daha çok bize, siyasî ve sosyal alanlarda gördüklerini aktarmış. Avrupa'nın bu derece gelişmiş olmasını siyasi alandaki başarılara ve insana verilen öneme bağlamıştır. Mustafa Sami Efendi ise Avrupa'nın medeniyette bu kadar ilerlemesini, ilme verdikleri önemle bağdaştırmıştır. Ele aldığı her konuda ilmin etkisini örnekleriyle, somut bir biçimde ortaya koymuştur. Avrupa'da bulundukları sırada, sadece seçkin bir sosyal kesimle temas kuran ve mamur beldeleri gören Sami Efendi ve Sadık Rifat Paşa, bu sebeple eksik değerlendirmelerde bulunmuştur, diyebiliriz. Çünkü Avrupa'nın sosyal, siyasî ve kültürel değişimini inceleyen bilim adamları, bu yüzyılda kentleşme ve sanayinin sosyal hayatta büyük çalkantılara sebep olduğunu belirtmektedirler. Yine Sanayi Devrimi sonrası sosyal hayat, sınıflar arası ilişkiler ve özellikle işçi sınıfının yaşadığı zor durum, dönemin hikaye ve romanlarında açık bir biçimde ortaya konmuştur. Risalelerde ise bu çarpıklıklara hiç değinilmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis the pamphlets of SacHic Rıfat Pasha and Seyyit Mustafa Sami Efendi which were written about Europe are taken into consideration. The observations and evaluations of Ottoman Ambassador to Vienna S.Rifat Pasha and of the secretary to the embassy of Paris S.Mustafa Sami Efendi are very important. Because their writings would effect the Ottoman intellectuals of westernization period. As ite known S.Rifat Pasha, who was ambassador to Vienna on the eve of the Tanzimat, later became the minister of foreign affairs. Scholars used their pamphlets partially but not as a whole. The“Avrupa Risalesi”(European Pamphlet) and“Avrupa Ahvaline Dair Risale”(Pamphlet Relating to the European Affairs) gives detailed information about various subjects. S.Rifat Pasha who mainly stress on the social and political realities, believes that the development of Europe is depend on the political success and the high value given to the people. On the other hand :Sami Efendi believed that, tie European development is a result of the praise given to the sciences. Since they have relation only with eloquent groups and the prosperous it can be said that their impressions about Europe have some shortcomings. Because the scholars studied the socio-politic, economic and cultural transformations occured in Europe stress on the fact that industrial revolution and urbanization process leave no stone unturned in this age. Besides in the literature of the post industrial revolution era.social life, intro- class relations and especially the difficulties of the life of working class schematized throughly. But in the mentioned pamphets there is no indication of these facts. As a result these“risale”s are useful in trying to discover the perception of an Ottoman intellectual about Europe, but not of Europe itself.