Bilgi toplumunda akıllı şehirler ve katılımcı yurttaşlık
Smart cities and participatory citizenship in the information society
- Tez No: 525638
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Günümüzde bilgi ve iletişim teknolojileri sayesinde haberleşme ihtiyaçlarımızı gidermekle birlikte, sağlıktan eğitime, ulaşımdan tarıma değin bir çok sektörde yenilikçi yaklaşımlarla karşılaşabilmekteyiz. Gelişen teknolojiler her alanda olduğu gibi şehir yapılarında da etkisini göstermekte olup, teknolojik imkanlardan gerektiği gibi yararlanamayan şehirler, vatandaşların ihtiyaç ve beklentilerine cevap verememektedir. Akıllı şehirler sayesinde vatandaş, devleti ve kendi çıkarları için söz söyleyebileceği bir platformdan faydalanabilir bir duruma gelmiştir. Bilgi toplumu olma yolunda gerek hükümet programlarında, gerek kalkınma planlarında, gerekse yerel yönetimlerin gündeminde yer alan akıllı şehir olgusu; yeniliklerin yayılmasında ve katılımcılığı artırma konusunda ne derece etkili olduğu bu çalışma kapsamında yapılan nicel bir araştırma ile tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca katılımcılığı daha aktif kullanan, sürdürülebilir ve daha yaşanabilir bir şehir için, akıllı şehir uygulamaları kapsamında, katılımcı yurttaşlığın nasıl geliştirilebileceği ortaya konmaya çalışılmıştır. Böylece, Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği üzerinden Gazi Üniversitesinde eğitim gören 660 öğrenci ile anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bulgular, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis analizleri, frekans analizi, ki-kare analizi, ve açıklayıcı faktör analizi kullanılarak elde edilmiştir. Ortaya çıkan sonuç, akıllı şehirlere yönelik tutum bileşenlerini oluşturan faktörlerin; teknolojik yeniliklere, Ankara Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarına, akıllı şehir fonksiyonlarına ve katılımcılık anlayışına ilişkin olumlu tutum geliştirdiğini göstermektedir. Dolayısıyla, teknolojik yeniliklerin yayılması, akıllı şehir oluşumunu destekleyip katılımcılığı teşvik eder nitelikte olduğu görülmüştür. Demokrasinin gelişimi boyutunda, katılımcılığı destekleyen bu tür gelişmeler bilgi toplumu olma yolunda sunulan iyi uygulamalardandır. Akıllı şehir oluşumları çoğaldıkça, bu durumun katılımcılığa olan etkisinin olumlu yönde olacağını söylemenin mümkün olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, thanks to information and communication technologies, we are able to meet our communication needs as well as innovative services such as education, health, agriculture and transportation. Developing technologies are influential in urban structures as well as in all areas and also cities that can not benefit from technological opportunities as needed can not respond to the needs and expectations of their citizens. The citizens are able to benefit from the platform that they can comment for their own interest and state through smart cities. The fact of smart city, which remains on the agenda of the local government, development planning and government programs, has been tried to be determined with a quantitative research in the scope of this study, how effective it is on innovation diffusion and participation increasing. In addition, the subject about how participation citizenship can be developed has been tried to be revealed in the scope of smart city applications for a city, which actively uses the participation and has a livable and sustainable situation. Thus, the survey has been made with 660 students of Gazi University based on the sample of Ankara Metropolitan Municipality. The findings have been obtained by using Mann Whitney U and Kruskal Wallis analysis, frequency analysis, ki-kare analysis and explanatory factor analysis. The revealed result shows that the factors, which compose the attitude components for smart cities, developed a positive attitude for technological innovations, Ankara Metropolitan Municipality's studies, smart city functions and participation understanding. Therefore, it is seen that the expanding of technological innovations supports the smart city formation and promotes the participation. These kinds of developments, which support the participation in terms of development of democracy, are among the best applications on the way of information society. It is possible to say that this will have a positive impact on the participation as long as smart city formations increase.