Nadir eserler kütüphanelerinde elektronik bilgi hizmetleri: İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi örneği
Electronic information services in rare books libraries: An example of Istanbul University Rare Books Library
  1. Tez No: 804091
  2. Yazar: ABDULMAJEED ABDULMAJEED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT GÜNALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi elektronik bilgi hizmetlerinden kullanıcıların nasıl yararlanabileceği değerlendirilmesine yönelik kütüphanede personellerine yarı yapılandırılmış sorular ile değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin bağlamında kütüphaneyi değerlendirilmiştir. Sorulan sorulara verilen cevapların incelenmiştir. Buna göre İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi elektronik bilgi hizmetleri; sayısalı olan tüm eserlerin kullanıcılara verilmektedir. Düşük çözünürlükte ücretsiz olarak verilir, yüksek çözünürlükte ücretli olarak verilmektedir. Nadir eserlerin elektronik kopyaları 25 MB'a kadar olanlar e-posta yoluyla, daha büyük olanları ise (CD, DVD) aracılığıyla araştırmacılarına verilmektedir. Bu eserlerin kullanılması için belli bir kullanım kuralları çerçevesinde hizmete sunulmaktadır. Eserlerden faydalanabilmesi için istek formu doldurulması gerekmektedir. Açık erişim yoluyla ulaşabilen eserler olduğu da söz konusudur. Kütüphane eserleri elektronik kataloğu olanların çevrimiçi olarak taramasını olanaklıdır. Ancak elektronik kataloğu olamayan eserler ise kütüphaneye gelerek taranması gerekir. Böylece katalog tarama ve açık erişim açısından fark bulunmamaktadır. Ancak online kataloğu olmayan eserlerin dijital kopyası okuma salonu bilgisayarlarında bulunduğundan erişim açısından ayrıcalık sağlamaktadır. Kütüphanenin okuma salonu bilgisayarlarında online kataloğu olmayan bir diğer hizmet koleksiyonlara ait listelerin mevcudiyetidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, semi-structured questions were asked to the library staff in order to evaluate how users can benefit from the electronic information services of the Istanbul University Rare Books Library. The library was evaluated in the context of the data obtained. The answers to the questions asked were analyzed. Accordingly, Istanbul University Rare Books Library electronic information services; All digital works are given to users. It is given for free in low resolution, it is given for a fee in high resolution. Electronic copies of rare works, up to 25 MB, are delivered to their researchers via e-mail, and larger ones (CD, DVD). For the use of these books, they are put into service within the framework of certain usage rules. In order to benefit from the books, the request form must be filled. There are also works that can be accessed through open access. It is possible for those who have an electronic catalog of library works to browse online. However, the works that do not have an electronic catalog must be scanned by coming to the library. Thus, there is no difference in terms of catalog browsing and open access. However, since the digital copies of the works that do not have an online catalog are available on the reading room computers, they provide privileges in terms of access. Another service that does not have an online catalog on the library's reading room computers is the availability of lists of collections.