Kayıt dışı ekonomi: Türkiye üzerine bir uygulama
  1. Tez No: 52566
  2. Yazar: F. C. FIRTINAY KOŞAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL BULMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kayıt-dışı ekonomi olgusu ve etkileri, özellikle 1980 yılı sonrasında, ülkemizde üzerinde en çok konuşulan ve tartışılan konulardan birisi haline gelmiştir. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi, son yıllarda gittikçe artan kaynak yetersizliği sonucu ortaya çıkan sorunların, kayıt-dışı ekonominin kayıda alınması ile yok edilebileceği düşüncesidir. Kayıt-dışı ekonominin kayıda alınması ile beklenilen sonuçların ortaya çıkabilmesi için öncelikle kayıt-dışı ekonomi kavramının kapsamı belirlenmelidir. Bunun içinde öncelikle tanımlanması gerekir. Genel bir tanım vermek gerekirse, kayıt-dışı ekonomi; mal ve hizmet üretimine konu olan, resmi kayıtlara girmeyen, kanuni belgelerle belgelendirilmeyen, yetkili otoritelerce kontrolü mümkün olmayıp, ekonominin geleneksel ölçüm yöntemleriyle tamamen ölçülemeyen, bu sebeple de milli muhasebe kayıtlarında yer almayan ve GSMH büyüklüklerine yansımayan ekonomik faaliyetlerdir. Kayıt-dışı ekonominin büyüklüğünün ölçülmesine yönelik bir çok yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemler yardımı ile kayıt-dışı ekonominin boyutları tahmin edilmeye çalışılmaktadır. Ancak burada önemli olan, kayıt-dışı ekonominin büyüklüğünün rakamsal değerinden önce, gelişim seyridir. Böylece kayıt-dışı ekonominin hangi makro ekonomik değişkenlerden etkileneceği belirlenecek ve kayda alınması konusunda etkin politika önlemleri hazırlanacaktır. Bu çalışmada, kayıt-dışı ekonomi kavramının tanımlanması yanında, olumlu ve olumsuz etkileri açıklanmaya çalışılmış, ölçüm metodları incelendikten sonra, Türkiye'de kayıt-dışı ekonominin büyüklüğü, parasal yöntem çeşitlerinden Nakit Oranı ve İşlem Oranı yaklaşımları ile hesaplanmıştır. Sonuçta, kayıt-dışı ekonominin çok yönlü bir olay olduğu irdelenmiş ve kayıt-dışı ekonominin kayda alınmasına yönelik önlemlerin, sosyal açıdan olumlu etkileri göz önünde bulundurularak, uzun dönemli, çok yönlü ve geniş kapsamlı olmaları gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a new concept unrecorded economy and its Impacts has been, especially after 1980, one of the most speculated and discussed topics. One of the most significant reasons for this devebpment is the idea that the problems emerged from shortage of sources which has been increasingly unbearable in recent years could only be eliminated by the restriction of the unrecorded economy. In order to restrict Hie unregistered economy and to obtain expected consequences, the scope of unrecorded economy should be determined well and defined very meticulously. In a broader definition, unrecorded economy is any activity to produce goods or provide services which is not put on any official list or documented by any official record, the control of which is simply not possible by the authorities and that can not be rated with traditional methods of economics and, hence is neither covered in the records of national accounts nor reflected in GNP. Various methods have been matured to rate Jhe extent of unrecorded economy. Through these methods the size of unrecorded economy is tried to be estimated. In a case like this what is important is its potential progress rather than its numeric value. Only then the macro-economic variables that might effect unregistered economy would be devised and feasible political steps to restrict unregistered economy would be made. In this research, in addition to the definition of“unregistered economy”its positive and negative impacts hove been investigated. Having reviewed the rating methods, the extent of unregistered economy in Türkiye has been calculated by means of monetary methods, 'Currency Ratio' and Transaction Ratio' approaches. Consequently, it has been revealed that unregistered economy is a multi-dimensional phenomenon and considering the socially positive effects of restricting unregistered economy, it has been suggested that long-term and wide-ranging measures should be taken.