Bilgisayar kullanımının işletmelerin iç kontrol sistemine ve muhasebe denetimine etkileri
- Tez No: 52567
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN KAVAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Günümüz ekonomik şartlarında faaliyet gösteren işletmelerin yöneticileri; etkin ve süratli karar alabilmek için, bilgilere kısa zamanda ulaşma ihtiyacı duyarlar. Ticari ve ekonomik şartlar çabuk karar vermeyi gerektirmektedir. Bu bakımdan gelişen her türlü teknolojiden istifade zorunlu hale gelmektedir. Bilgisayarlar, bilgilerin kullanımı ve depolanması konusunda işletme yöneticilerine büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bilgisayar teknolojisini kullanan işletmeler bu teknolojiyi kullanmayan rakiplerine karşı üstünlük kazanmış olacaktır. Ülkemizde her alanda olduğu gibi muhasebe alanında da bilgisayarlardan yoğun bir şekilde istifade edildiği görülmektedir. Bunun neticesinde, denetim alanında yeni meseleler ortaya çıkmıştır. Bu meseleler; muhasebe alanında kullanılacak yeni teknolojinin seçilmesi, bu teknoloji yardımı ile muhasebede üretilen bilgilerin kontrolü ve denetimi ile personelin eğitimi olarak özetlenebilir. Bilgisayar sistemlerinin kontrolü ve denetimi konusu son yıllarda önem kazanmaya başlamıştır. Büyük işletmelerin faaliyetlerinde bilgisayar kullanımının artması ve kullanım alanlarının işleme ve karar verme faaliyetlerini de içermesi; bu uygulamalar üzerinde yeterli kontrol yapılması gereğini de beraberinde getirmiştir. Bu çalışmanın amacı; bilgisayar kullanılan muhasebe sistemlerinde etkin bir iç kontrol sisteminin kurulması ve bilgisayar kullanımının kontrol ve denetime olan etkilerini ortaya koymaktır. Ayrıca; bilgisayara dayalı denetim yaklaşımlarını açıklayarak, denetçinin bunlardan birini seçip ilgili işletmenin denetiminde kullanmasının gereği açıklanmıştır. Bilgisayar kullanımının işletmelerin iç kontrol sistemine ve muhasebe denetimine etkilerini inceleyen tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümünde; muhasebe ve denetim ile ilgili kavramlar, denetimin tarihi gelişimi, denetim türleri, denetim standartları ile ilgili çalışmalar ve iç kontrol sisteminin denetimdeki rolüne yer, verilmiştir.II İkinci bölümde; bilgisayar teknolojisinin tarihi gelişimi anlatıldıktan sonra, bilgisayarda bilgi işlem anlatılmıştır. Ayrıca; muhasebede bilgi üretme süreci açıklanarak, bilgisayar teknolojisinin muhasebede kullanımı ve bilgisayarın yönetim organizasyonuna etkisi ile bilgisayarlı muhasebenin Türk mevzuatındaki yeri açıklanmıştır. Son bölümde ise; bilgisayarda kullanılan muhasebe sistemlerinde kontrol kısaca açıklanmış ve kurulmuş olan iç kontrol sisteminin denetçi tarafından kontrolüne yer verilmiştir. Ayrıca, bilgisayar kullanımının denetim ile denetçilere etkilerinden bahsedilmiş ve denetim yaklaşımları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Directors of firms acting under nowadays conditions need immediate and fast reach to the information in order to make fast and effective decisions. Commercial and economic conditions necessitate immediate decisions. Therefore, people has to use the developing technology. Computers are efficient on collecting and using information and provide great easines to firm directors. Firms using computer technology will get the superiority to others. In our country, like any other field, computers are widely used in accountancy. Thus, there are new problems in auditing. These problems are, selection of new technology to use for accounting, controlling and auditing the produced data with the help of technology and training the personnel. Controlling and auditing the computer systems started gaining great importance nowadays. The increase of computer usage in big managements and since this usage also includes the processing and decisions, there should be an effective and qualified control on this. The aim of this study is; to establish an effective control to computerized accountant systems and to realize the importance of using computers on controlling the systems. Besides; explaining the computer based auditing systems and why the auditor should use one of these to control the system has been stated. This thesis which examines the effect of computer usage to internal control systems of firms and accountancy auditing consists of three sections. In the first section, terms related to accountancy and control; historical background of auditing, types of auditing, studies related to auditing standarts and the role of internal control in auditing is taken into charge. In the second section, after the historical development of computer technology, information processing is explained. In addition; process of information production is explained, usage of computers in accountancy, the effect of computersIV to management organizations and the place of computerized accountancy in Turkish bureaucracy is put forword. In the last section, the control in acountant systems used in computers is shortly explained and the auditing the internal control sistem established by the auditor is also discussed. Besides; the effect of computer usage to auditing and auditors is discussed and new auditing approaches are explained.