Lojistik işletmelerinde yenilik yönetimi ile yenilikçi örgüt kültürü ilişkisi
Innovation management in logistics businesses and innovative organizational culture relationship
- Tez No: 525682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüz piyasasında rekabet yarışı, firmaları birbirlerinden farklı kılmaya yöneltmektedir. Özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, farklılık yarattıkça, kendilerine katma değer kattıkça pazarda kalıcı olabilmekte, tutunabilmektedirler. Lojistik sektöründe firmaların ve iş potansiyelinin artmasına bağlı olarak rekabetin hız kazanması, yoğun iş temposu, müşteri ihtiyaç ve beklentilerinin değişmesi, çalışma koşullarının daha iyi yapılmak istenmesi gibi nedenler lojistik firmalarını yeniliğe zorlamaktadırlar. Bu tez kapsamında lojistik, yenilik, yenilik yönetimi ve yenilikçi örgüt kültürü konularında literatür özeti yapılmıştır. Lojistik işletmelerinde yenilik yönetimi ile yenilikçi örgüt kültürü arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla elde edilen veriler Mersin' de faaliyet gösteren lojistik firmalarına uygulanan anket yöntemiyle elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS.20 (Statistical Package for Social Sciences) programında değerlendirilmiştir. İlk önce çalışanların demografik bilgilerini tespit etmek amacıyla frekans analizi yapılmıştır. Daha sonra sırası ile geçerlilik ve güvenilirlik analizi, normallik analizi, korelâsyon analizi, regresyon analizi, ındependent-sample t testi ve one-way anova testleri yapılmıştır. Uygulanan test sonuçlarına göre, yenilik yönetimi ile yenilikçi örgüt kültürü arasında pozitif yönde ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca, yenilik yönetiminin alt boyutları olan yenilik performansı, yenilik isteği ve yenilik desteği ile yenilikçi örgüt kültürü arasında pozitif yönde ve orta düzeyde, yenilik yeteneği, yenilikçi örgüt yapısı ve yenilik sürecine katılım boyutları ile yenilikçi örgüt kültürü arasında ise pozitif yönde ve yüksek düzeyde istatistiki olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Yenilikçi örgüt kültürü ve yenilik yönetiminin algısının cinsiyete, medeni duruma, eğitim durumuna ve yaşa göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Bunun yanında yenilikçi örgüt kültürü ve yenilik yönetimi algısının çalışma süresine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Çalışma pozisyonunun ise yenilikçi örgüt kültürü algısı ile bir ilişkisi olmadığı, yenilik yönetimi algısı ile bir ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada, yenilik yönetimini uygulama ve bunu bir örgüt kültürü haline dönüştürmenin önemi ve gerekliliği vurgulanmış olup, çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The competition in today's market leads firms to differentiate from each other. In particular, businesses operating in the service sector can only become permanent and hold on the market so long as they create diversity and add value to themselves. The reasons such as increasing competition, intensive work, changes in customer needs and expectations, desire for making working conditions better, on the ground of increase of companies and business potential in the logistics sector, force logistics companies to be more innovative. Within the scope of this thesis, a literature abstract has been made on logistics, innovation, innovation management and innovative organizational culture. The data obtained in order to examine the relation between innovation management and innovative organizational culture in logistics enterprises were obtained by questionnaire method applied to logistics firms operating in Mersin. The obtained data were evaluated in SPSS.20 (Statistical Package for Social Sciences) program. Firstly, frequency analysis was conducted to determine the demographic information of the employees. Then, validity and reliability analysis, normality analysis, correlation analysis, regression analysis, Independent-sample t test and one-way anova tests were performed. Based on the applied test results, it is identified that innovation management and innovative group culture are highly and positively correlated. Moreover, it is also statistically determined that the subdimensions of innovation management, namely innovation performance, innovation motivation and innovation support have a moderate and positive correlation; while innovation capability, innovative group structure and participation to innovation dimensions have a high and positive correlation with innovative group culture. It has been determined that the perception of innovative organizational culture and innovation management does not show any significant difference according to sex, marital status, educational status and age. Besides, it has been determined that the innovative organizational culture and innovation management differs according to the study period. However, it has been found that the working position is not related to the perception of innovative organizational culture, but is related to the perception of innovation management. In this study, the importance and necessity of implementing innovation management and transforming it into an organizational culture has been emphasized and various suggestions have been made.