Vergi mahremiyeti ilkesi
  1. Tez No: 525683
  2. Yazar: SERHAT TABANCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Vergi, devletin en önemli gelir kaynakları arasında yer almaktadır. Vergi, yükümlülerine çeşitli sorumluluklar yüklemektedir. Ancak yükümlüler bu sorumluluklarını yerine getirebilmek için kendilerini korumak durumundadırlar. Vergi yükümlüleri sahip oldukları haklar çerçevesinde kendilerini koruyabilmektedirler. Bu hakları koruyan en önemli araçlardan biri de vergi mahremiyetidir. Vergi mahremiyeti ilkesi ile kişisel ve mali bilgilerin korunması sağlanabilmektedir. Gerçekten de vergi mahremiyeti, vergi mükelleflerinin bireysel hak ve özgürlüklerini gözeten tanınmış önemli ilkelerden biridir. Anayasal süreç kapsamında bireylerin hak ve özgürlüklerinin vergi sürecinde de korunabilmesi adına vergi mahremiyeti zorunluluk arz etmektedir. Bireylerin vergisel işlemleri, vergi mahremiyeti ilkesi sayesinde çekincesiz bir biçimde yürütülebilmektedir. Bu araştırmanın amacı vergi mahremiyeti ilkesi kapsamında bilgi akışının temel hak ve özgürlüklere saygılı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak ve ilkeyi çeşitli açılardan değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Tax is one of the most important sources of income in the state. Tax burdens various responsibilities to its obligees. However, obliged parties have to protect themselves in order to fulfill these responsibilities. Taxpayers are able to protect themselves within the framework of their rights. Tax confidence is one of the most crucial ones among such principles, with which personal and fiscal data can be protected. Data privacy is one of the important and well-known rights that provide proetction against any violation of individual rights and freedoms of taxpayers. Constitutionally, tax confidence is necessary in order to protect the rights and freedoms of individuals during the taxation. Taxation procedures can be carried out with secrecy by the courtesy of the principle of tax confidence. The purpose of this research is to examine the subject of tax privacy within the framework of constitutional right and to evaluate it in various ways.