İlkokul beşinci sınıf Türkçe ders kitaplarının kelime ve cümle kadrosu (3. cilt)
- Tez No: 52570
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞUAYİP KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 803
Özet
ÖZET İlk okul beşinci sınıf Türkçe kitapları kelime ve cümle kadrosu açısından incelendi. İncelememiz hâlen beşinci sınıflarda okutulmakta olan iki Türkçe kitabı üzerinde yapıldı. Bu iki kitapta geçen kelime grupları ve cümle türleri tespit edildi ve tasnifi yapıldı. Tasnifi yapılan kelime gruplarının ve cümle türlerinin sayısal tablosu çıkarıldı. Bu kitapların Türkçe öğretimine katkısının belirlenebilmesi için ilk okul beşinci sınıf öğrencilerinden örnek kompozisyonlar alındı. Bu kompozisyonlar, öğrencilerin Türkçeyi doğru kullanıp kullanamadıkları açısından incelendi. Öğrencilerin çoğunda bölge ağzı özelliklerinin olduğu gibi yazı diline aktarıldığı görüldü. Bunun yanında anlatımda bozukluklar, cümle kurmada yapılan yanlışlıklar ve kelime hazinesindeki kısırlıklar tespit edildi. Öğrenci kompozisyonlarında görülen bu yanlışlıklar, ilk okul beşinci sınıf öğrencilerinin standart Türkçeyi doğru kullanamadıklarını ve yeterince öğrenemediklerini ortaya çıkardı. İnceleme sonucunda bu ders kitaplarının Türkçe öğretiminde yeterli olmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The Turkish text books of the fifth class of the primary schools are taken in to consideration with respect to the“term”and“sentence complex”. Two Turkish text books, which are still in use in primary schools, are chosen as investigation material.“Term groups”and“sentence types”, which take place in these books, are determined and, then, classified. Classified“term groups”and“sentence types”are transferred to the table so as to demonstrate them quantitatively. To determine and know the contribution of these books in to Turkish education, the fifth class students of the primary school are asked to write a number of composition which are considered as samples. The compositions are examined, as to, whether ornot the students can properly use Turkish. It is observed that most of the students use or apply to the features of their own local accents in their writtings. In addition to this, it is seen that there have been some problems and mistakes in relation to the structure and construction of the students compositions; vocabularies; and grammatical mistakes (i.e. sentence structure, wording). All these problems and mistakes indicate that the education, which has been provided to the primary school fifth class students is dissatisfying. It does not offer proper foundation and thus, lead students to the use of standard Turkish Language in writting and reading in Turkish (language) education. Consequently, it is understood, by means of our investigation, that these Turkish text books are not sufficient for Turkish education and training.