Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu hayatı, şiir sanatında ahenk ve tarih şuuru
  1. Tez No: 52568
  2. Yazar: ARİF YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SADIK KEMAL TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
ÖZET“Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu- Hayati, Şiir Sanatında Ahenk ve Tarih Şuuru”adını taşıyan bu tezimizle, Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu'nun hayatını tüm ayrıntısıyla tespit etmeye çalıştık. Bununla birlikte, Gençosmanoğlu'nun yetişmesinde etkili olan kültür çevrelerini, edebî faaliyetlerini, Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu bibliyografyasını ve şiir sanatını ortaya koymak gayelerimiz arasında idi Bu amaçla tezimizin birinci bölümünde, Niyazi Yıldrran'm soyunu, hususî ve resmî hayatim, yetiştiği ve etkilendiği kültür muhitlerini, yayımlanmış olan şiir ve nesirlerini kronolojik olarak dikkatlere sunmakla birlikte, Mtaplaşan şiirlerini de ele aldık. İkinci bölümde, Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu'nun şiirlerindeki ahenk unsurlarını, bunun dışında Niyazi Yıldırım'ın destanı söyleyişte ahengi oluştururken istifade ettiği unsurları ve şiirlerini meydana getirirken kullandığı nazım formlarını inceledik. Üçüncü bölümde ise, Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu'nun şiirlerindeki bediî tefekkür unsurlarından tarih şuurunu araştırdık. Tezimizin sonuna ise önemli gördüğümüz bazı belgelerle geniş bir kaynakça ekledik. *
Özet (Çeviri)
SUMMARY in our thesis entitled“Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu's Life and Poetry”, we tried to determine Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu's Life with ali its details. Furthermore, it was among our goals to put fonvard the cultural environment that was influencing Gençosmanoğlu, his literary activities, his bibliography and his poetry. Keeping these goals in mind, in the first part of our thesis, we not only draw attention to Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu's ancestry, private and formal life, the cultural milieu in which he was brought up and by which he was influenced, his published prose and poetry, in chronological order, but also studied the poems gathered in his books. in the second part, we analysed the harmony elements in Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu's poems, the elements Niyazi Yıldırım utilised while forming the harmony in epic speeches, and the verse forms he used to create his poems. in the third part, we examined Niyazi Yıldıran Gençosmanoğlu's history comprehension, by departing from his aesthetic reflection elements in his poems. Certain important documents and a list of references is included in the findj part of our thesis.