Eğitim fakültesi mezunlarını izleme çalışması G.Ü.G.E.F. Eğitim Programları ve Öğretimi Anabilim Dalı mezunları üzerinde bir inceleme (1991-1995)
- Tez No: 52577
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KÜÇÜKAHMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma G.Ü.G.E.F. Eğitim programları ve öğretim anabilimdalı mezunlarım izlemek amacıyla yapılmıştır. Bu genel amaç çerçevesinde mezunların hangi kurumlarda çalıştıkları, yap tıkları görevleri saptamak ve mezunların iş alanlarına ve görevleri ne yönelik önerilerde bulunabilmek alt amaçlar olarak belirlenmiş tir. Bu çalışma bir“alan araştırması”özelliği taşımaktadır. G.Ü.G.E.F. Eğitim programlan ve öğretim anabilimdalından 1991- 1995 yıllan arasında 5 yıllık bir zaman diliminde mezun olan 185 program geliştirme uzmanının tamamı örneklem olarak alınmıştır. Araştırmacı mezunları izlemek amacıyla bir anket formu geliştirmiştir. Anket formunun ön uygulaması yapılmış ve uzman görüşü alınarak son şekli verilmiştir. Uygulama sonucunda mezunların 150'sine (%81) ulaşılmıştır. Anketi tam ve eksiksiz dolduran 150 mezunun verileri sayı ve yüzdelikler kullanılarak düz ve çapraz tablolara aktarılmış tır. 1991-1995 yıllan arasında G.Ü.G.E.F. Eğitim programları ve öğretim anabilimdalından mezun olanların hemen hementümünün ilkokullarda sınıf öğretmeni olarak görev yaptıkları saptanmıştır. Program geliştirme uzmanlarının sınıf öğretmenliğinde değil kendi alanlarında istihdamları için değişik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been done in order to follow the gra duates of G.Ü.G.E.F. Education Programmes and Instruction ma- insciensces branch. Around this goal frame, inwhich institutions do the graduates work, making their duties stationary making pro posals about their work fields and duties have been determined as subgoals. This research carries the characteristic of“field work”. All the 185 curriculum development specialists have been taken as examples who were graduated in the 5 years period of 1991-1995 years from G.Ü.G.E.F. Education Programmes and Instruction ma- insciences branch. A questionnare form has been developed in order to follow the researcher graduates. Preapplication of the questionnai re form has been done and the last figure has been given after get ting the specialist's opion. At the end of the application 150 (81%) of the graduates have been reached. The data of the 150 graduates have been transfered to straigh and crosswise tables by using the number and percenta ges. mIt has been fixed that almost all the graduates gradua ted from G.Ü.G.E.F. Education programmes and instruction ma- insciences branch are working as class teachers. Different proposals have been given to curriculum de velopment specialists to employ in their fields instead of working as class teachers. IV