The relationship between maternal gatekeeping and parental warmth through the mediating role of traditional motherhood
Anne bekçiliği ve ebeveyn sıcaklığı arasındaki ilişkide geleneksel anneliğin aracı rolü
- Tez No: 525770
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CEYLAN TOKLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, anne bekçiliğinin sosyolojik yönlerini tanımlamayı ve geleneksel anneliğin aracı rolüyle ilişkili olarak ebeveyn sıcaklığı ve anne bekçiliği arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Sembolik Etkileşim ve Aile Sistemleri Kuramları ışığında anne-çocuk ilişkisinin ilk yıllarındaki dinamikler, anneliğin biyolojik olarak çocuk sahibi olan kadına atfedilen rolü yerine, kurumsallaşmış ve yeniden üretilen rolü ele alınarak tartışılmıştır. Verinin toplanması ve analizi aşamalarında nicel ve nitel yöntemler bir arada kullanılmıştır. Çevrimiçi ankette 200 ve odak grup görüşmelerinde de 10 katılımcı yer almıştır. Türkiye'nin farklı bölgelerinde yaşayan orta ve orta-üst sosyo-ekonomik sınıflardan olan anneler çevrimiçi anket yoluyla üç farklı ölçek ve bir demografik bilgi formu doldurmuşlardır. Anne bekçiliği, ebeveyn sıcaklığı ve geleneksel annelik arasında anlamlı ilişki olduğu ve annelerin duygusal sıcaklığı ile anne bekçiliği arasındaki ilişkinin geleneksel annelik tarafından aracılık edildiği varsayımları test edilmiştir. Ayrıca, annelerin anne bekçiliği uygulamalarının toplumsal cinsiyet rollerinden etkilenmesi beklenmektedir. Anne bekçiliği ve ebeveyn sıcaklığı arasında beklenen doğrudan ilişki dışında, çalışmanın bütün varsayımları desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study aims to identify sociological aspects of maternal gatekeeping, and to examine the relationship between the parental warmth and maternal gatekeeping through the mediator role of traditional motherhood. In this study, the ins and outs of the mother-child relationship in the first years of life are discussed, as an institutionalised and reproduced role attributed to the woman having a child, not as a result of being biologically a mother, in the light of two fundamental approaches: Symbolic Interactionist Theory and Family Systems Theory. The mixed-method design is employed. Two hundred women took place in the online survey and ten women participated in focus groups. Participants were asked to fill out three different inventories and a demographic form. It was expected that inter-correlations between maternal gatekeeping, parental warmth and traditional motherhood are significant, and the relationship between maternal gatekeeping and parental warmth construction of mothers is expected to be mediated by traditional motherhood. Also, maternal gatekeeping practices of mothers are expected to be affected by gender stereotypes in marriages. All hypotheses of the study were supported except the expected direct relationship between maternal gatekeeping and parental warmth.