Y kuşağındaki üniversite öğrencilerinin yaşlılığa ilişkin görüşlerinin incelenmesi: Anadolu Üniversitesi örneği
Examination of the views on ageing of university student in Y generation: The case of Anadolu University
  1. Tez No: 525795
  2. Yazar: EMRE BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ABAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmanın amacı, Y Kuşağındaki üniversite öğrencilerinin yaşlı ve yaşlılık hakkındaki düşüncelerinin belirlenmesidir. Araştırma amaçlarını gerçekleştirmek için, nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma deseni olarak, farkında olduğumuz ancak derinlemesine ve ayrıntılı bir anlayışa sahip olmadığımız çalışmalarda kullanılan olgubilim (fenomenoloji) seçilmiştir. Fenemolojik yaklaşım, birey ya da gruplarla bir olguya ilişkin yaşanmış deneyimleri derinlemesine inceleyerek araştırmak, tanımlamak, yorumlamak için kullanılan bir yaklaşımdır. Araştırmada görüşmelerde yarı yapılandırılmış görüşme formu, verilerin çözümlenmesinde ise içerik analiz yöntemi kullanılmıştır. Görüşme yöntemiyle elde edilen verilerin analizi Nvivo 11 programı ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların yaşlılığı olumsuz anlamlandırdıkları, genel olarak yaşlıların sorunları hakkında farkındalık düzeylerinin yüksek olduğu, kuşaklar arasında iletişimin yoğun olmadığı, duygu paylaşımlarının olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the old and old thinking of university students in Y generation. Qualitative research method was used to achieve research objectives. As a research pattern, the phenomenon (phenomenology) used in studies that we are aware of but do not have an in-depth and detailed understanding is selected. The phenemological approach is an approach that is used to investigate, define, interpret experiences with individuals or groups of individuals in depth. In the research, a semi-structured interview form was used in the interviews and content analysis method was used in the analysis of the data. Analysis of the data obtained by interviewing method was done with nvivo 11 program. As a result of the research, it was observed that the participants had negative meaning of old age, they had high awareness levels about the problems of the elderly in general, they had no communication between the generations, and they had no feelings sharing.