Kuşaklara göre bireylerin bilişim teknolojilerini kullanım amaçları ve epistemolojik inançları arasındaki ilişki
According to generations, individuals the relationship between the purpose of using information technologies and their epistemological beliefs
  1. Tez No: 629493
  2. Yazar: ELİF KOCAAĞALAR AKİNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞENYUVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırma, farklı kuşaklardaki bireylerin bilişim teknolojilerinden yararlanma durumları ile epistemolojik inançları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, İstanbul ilinde yaşayan toplam 15.029.231 kişi oluşturmuştur. Kuşaklara göre örnekleme alınacak kişi sayısı, nüfusun kuşaklara göre dağılımı ölçüt alınarak tabakalı örneklem yöntemiyle hesaplanmıştır. Araştırma gönüllü olarak araştırmayı kabul eden 781 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Her bir kuşaktan örnekleme alınacak kişi ise, gelişigüzel örneklem yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Bilgi Formu, Bilişim Teknolojilerinden Yararlanma Ölçeği ve Epistemolojik İnanç Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS windows programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 30,40±17,06 olup %60,9'u kadındır. %31,1'i üniversite ve lisansüstü program mezunudur. Bireylerin tamamı bilişim teknolojilerini kullanmaktadır. Bilişim teknolojilerini kullandığını ifade eden bireyler bilişim teknolojisi olarak öncelikle mobil telefon, internet, televizyon, bilgisayar kullandıklarını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, descriptive and research seeking was carried out in order to determine the relationship between the epistemological beliefs and the utilization of information technologies of individuals of different generations. The population of the study consisted of 15.029.231 people living in Istanbul. The number of people to be sampled according to the generations was calculated by stratified sampling method by taking the distribution of the population according to the generations as criteria. The study was conducted with 781 people who voluntarily accepted the study. Persons to be sampled from each generation were determined by random sampling method. As data collection tools; Information Form, Information Technology Utilization Scale and Epistemological Belief Scale were used. SPSS windows program was used in the analysis of the obtained data. The average age of the individuals participating in the research is 30,40±17,06 and %60,9 of them are women, %31,1 are university and graduate programs. All individuals use information technologies. Individuals who stated that they use information technologies stated that they primarily use mobile phones, internet, television, computers as information technology.