الأندلسية في شعر الغزل العذري الأندلسي حتى نهاية عصر المرابطين
Endülüs bakire gazel şiirinde Endülüs döneminden Almoravid dönemine kadar
- Tez No: 525838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SOUMIA HAJNAYEF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, Endülüs bakire gazel şiirinde Endülüs döneminden Almoravid dönemine kadar, Alaindilsiadan bahsedilmiştir (1) Genel olarak gazel şiiri ve özel olarak bakire gazel şiiri bahsedilmiştir Araştırma daha sonra Endülüs Bakire şiirini etkileyen faktörleri, sosyal ve politik çevre, doğal çevre ve kültürel ve medeniyet ortamı gibi konuları açıklamaya devam etmiştir. Araştırma üç şairden bahsederek Endülüs bakire şiiri tezahürlerini incelemiştir. Bu araştırma Bakire şairlerindeki bakire şiirinde ortaya çıkan bakire şiirinin özelliklerini bahsetmiştir Endülüs bakire şiirinin sanat özelliklerini incelemiştir. Bu araştırmanın temamını Tanımlayıcı analitik yaklaşıma göre yapımıştır . (1) (Alaindilsia = Endülüsün ruhu ve Endülüsü gösteren şey)
Özet (Çeviri)
This research deals with the Andalusian theme of Andalusian platonic poetry until the end of the Almoravid era, by talking about erotic poetry in general, and the platonic poetry in particular. And the clarification of the meaning (Andalusia), and then moved the research to the factors influencing the poetry of Andalusian, such as the social and political environment, the natural environment, and the cultural and cultural environment in which the development of literature in that era, and research the study of the manifestations of Andalusian yarn, The study of the production of three poets as models on the ways of creativity of this poetic purpose, and the study of the characteristics of platonic poetry that appeared in the poetry of Erotic poetry in Andalusia. And then followed by studying the technical characteristics of Andalusian platonic poetry. All according to the descriptive analytical approach.