A comparison of Egytian revolutions: 1952 and 2011
Mısır devrimlerinin karşılaştırması: 1952 ve 2011
- Tez No: 525839
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SITKI BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra özellikle Batı güçlerinin müdahalesi ile Ortadoğu'da yapılandırılmış olan devletler, insanların temel ihtiyaçlarını karşılayamamıştır. Kanun önünde eşitlik, onurlu bir yaşam sürmeyi sağlayacak ekonomik imkân, siyasal katılım gibi talepler hükümetlerden herhangi bir karşılık bulmamıştır. Anılan hak talepleri, geniş toplumsal desteli devrimler, askeri darbeler veya iktidardaki elitler içindeki iktidar mücadeleleri gibi farklı biçimlerde ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda 1950'lerde Ortadoğu ülkelerinde pek çok darbe ve devrim hareketlerine şahit olunmuştur. Özellikle de Mısır bölge genelinde öncü olmuştur. Söz konusu talepler bu sosyal hareketlerin temel sebepleridir. Fakat genel olarak Arap milliyetçiliği ve sosyalist görüşleri benimseyen dar gruplar tarafından yönetilen bu hareketler ve insanların beklentilerini karşılayamadı. Başlangıçta bu devrimci rejimlere yaklaşmakta oldukça isteksiz olan Batılı güçler, bu yönetimler ile zaman içerisinde menfaat temelli bir işbirliği mekanizması kurdular. Mısır'da insanların temel hak ve özgürlüklere yönelik artan taleplerinin hükümetlerde herhangi bir karşılık bulmaması durumu dayanılamaz bir aşamaya getirdi. Bu sosyo-politik durum değişim taleplerini harekete geçiren uygun bir ortamı meydana getirdi. Bölge ülkelerindeki“devrimler”ve sonuçlarının bir ilerleme mi yoksa bir bozulma mı olduğuna ilişkin 1950'lilerdekine benzer bir sorgulamayı beraberinde getirdi. Bu tezde, bu iki farklı dönemdeki devrimler incelenecek, altta yatan toplumsal nedenler ve gelecek çalışmalara ilişkin öneriler sunulmaya çalışılacaktır. Bölgede pek çok ülke benzer süreçlerden geçmesine rağmen, bölge genelinde en fazla nüfusa ve daha fazla nüfuza sahip olması nedeni ile Mısır bir vaka çalışması olarak seçilmiştir. Bu çalışma aynı zamanda uluslararası ilişkiler disiplinlerdeki tarihsel karşılaştırma çalışmalarına da katkıda bulunmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
States which are structured in Middle East after World War I especially by western powers' intervention has not met basic necessities of people they may wait from governments. Demands such as equality before laws, economic means to live with dignity, political participation did not get any response from governments. These kind of demands for rights came with different forms like revolutions with wide social support, military coups or power struggles inside the ruling elites. In this regard during 1950's there were revolutions and military coups in middle eastern countries, especially Egypt was pioneer throughout the region. Mentioned demands were main motivation of these social events. But generally lead by minor social segments with Arab nationalistic and socialist motives and did not meet people's expectations at the end. At the beginning western powers were very reluctant to approach this revolutionary regimes, then interest base cooperation had established. People's demands for basic rights and freedoms in the region countries in recent years from 2011 and onwards increased without any or minor responses from governments, which become insufferable stage. This situation championed social pressures for change. “Revolutions”in region's countries and their outcomes again questioned whether it is progress or deterioration like outcomes of 1950's revolts. In this thesis, revolutions in these two different time period will be comparatively examined, reasons for social revolts underlined and future study proposals offered. Egypt has chosen as a case study, although many countries in the regions go through similar processes, as it is most populated and more influence in the region as whole. This study aims to contribute to the historical comparative studies in international academic discipline as well.