Ergenlik dönemini aile yanında geçiren ve ailesinden ayrı geçiren gençlerin özgüven düzeylerinin karşılaştırılması
Adolescence separate from the homestay family pass and youth pass comparison of self-confidence level
- Tez No: 525842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Ergenlik dönemi kişinin hayatını etkileyen en önemli dönemlerinden biridir. Bu dönemde insanda kişilik özellikleri oturmakta ve kimliği şekillenmektedir. Kimlik oluşumunda en etkili olan çağ kişinin ergenlik çağıdır. Özgüven insanın hayatında birçok değişkeni etkilemektedir. Özgüven sayesinde insanın sosyal, duygusal, cinsel gelişimleri olumlu yönde ilerlemektedir. İnsanı birçok yönden etkilediği için özgüven kavramı önemli bir kavramdır. Özgüvenin küçük yaşlarda temeli atılıp ergenlik döneminde yerleştiği görülmektedir. Ergen gencin gelişiminde en önemli katkıyı ailesi sağlamaktadır. Birey ergenlik döneminde ailesinin yanında bulunmasını, ona destek çıkmasını istemektedir. Aile tarafından destek görmeyen bireylerde birçok problem ortaya çıkmaktadır. Bu problemlerden biriside özgüven eksikliğidir. Sosyal hizmet mesleği insanların daha kaliteli bir yaşam standartlarında hayatlarına devam edebilmesi için çalışmaktadır. Yaşam standartlarının yüksek olabilmesi için özgüvene ihtiyaç duyulmaktadır. Özgüven insanın yaşamını sürdürebilmesi, mesleki, sosyal ve eğitsel işlevlerini en iyi şekilde kullanabilmesi için gerekli olan bir unsurdur. Bu araştırma betimsel bir alan araştırmasıdır. Araştırmada 2016-2017 eğitim öğretim yılında Alanya Abdurrahman Alaattinoğlu Anadolu Lisesinde eğitim gören 200 öğrenci ile çalışılmıştır. Veriler anket yöntemi ile elde edilmiştir. Elde edilen bulgular için tablolar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda ergenlik dönemini ailesi yanında geçiren gençlerin ergenlik dönemini ailesinden ayrı geçiren gençlere göre daha yüksek özgüvende oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Adolescence is one of the most important periods that affect people 's lives. During this period, people are seated personality traits and identities are formed. Age is the most influential person in the identity formation of puberty. Many variables affect the selfesteem of human life. Through self-reliance of people 's social, emotional , sexual development is moving in a positive direction. The concept of self-reliance is an important concept for people affected in many ways. It is observed that the foundation of self-confidence in young adolescence thrown settled . The most important contribution to the development of young adolescents provide family. Besides the presence of the individual adolescent family wants him to come support . In individuals who do not support family arises many problems. One of these problems is the lack of self-confidence . Social work profession in people's living standards, better quality of work in order to continue their lives. There is a need confidence to be high living standards. Selfconfidence to sustain human life , career , is an element required to use the best social and educational functions. This research is a descriptive research. Research in the 2016-2017 academic year has been working with 200 students attending the Alanya Abdurrahman Alaattinoğlu Anadolu Lisesi. Data were obtained by questionnaire. The findings for tables created and interpreted. The family spent the next youth adolescence adolescence As a result the family has emerged that a higher self-esteem by young people who separate.