'Şiir mecmûası' (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı, Bel_Yz_K0773 Nolu, 89 varak, metin-inceleme)
'Poem compilation' (İstanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library, Bel_Yz_K0773 Numbered, 89 page, text-review)
- Tez No: 525848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT BİLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Kelime anlamı toplanmış, bir araya getirilmiş olan mecmua, Arapça kökenli bir kelimedir. Edebiyatımızda seçme şiirlerin bir araya getirildiği kitap olarak kullanılmaktır. Fakat mecmualar sadece seçme şiirlerden oluşmaz. Ayetler, hadisler, fetvalar, dualar, şiirler, ilahiler, mektuplar, lugaz ve muammalar, ilaç tarifleri ve yararlı bilgiler, notlar, tarihi belge ve kayıtlar da mecmuaların muhtevasını oluşturabilir. Şekil ve içerik olarak ele aldığımız bu mecmua Günay Kut'un tasnifine göre seçme şiirler mecmuasına girmektedir. Bu çalışma Bel_Yz_K0773 Nolu, 89 Varaklık derlenmiş mecmuanın transkripsiyonlu metni ve metnin incelenmesinden oluşmaktadır. Toplam 310 adet şiirin yer aldığı mecmuada 67 farklı şairin şiiri yer almaktadır. 16, 17 ve 18. yüzyıllardan şairlerin şiirlerinin yer aldığı bu mecmuada bu şairlere ait 310 adet gazel, 2 kaside, 2 kıt'a, 4 ferd, 1 beyt, 1 matla, 3 lugazdan oluşmaktadır. İstinsah tarihi hakkında kesin bir bilginin yer almadığı mecmuada ağırlıklı olarak 17. yüzyıla ait şairlerin şiirleri yer almaktadır. Müstensihi hakında bilgi sahibi olamadığımız bu çalışmada, önce mecmuanın şekil ve içerik özellikleri üzerinde durduk. Daha sonra 89 sayfadan oluşan metin incelendi. Günümüz Türkçesine aktarılan metnin transkripsiyonlu çalışması ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
Compilation as a word meaning, a gathering which is a gathering, is a word of Arabic origin. But compilations does not consist of selected poem. Verses, hadiths, fetals, prayers poems, religious poetries, letters, lugazs and treatises, drug recipes and useful information, notes, historical documents and records may constitute the contents of the papers. In our literature, it is used as a book where selected poems are put together. But This compilation, which we consider as a form and a content, enters into the selection of poems according to Günay Kut's classification. This study includes a text Bel_Yz_K0773 no with transcription, 89 pages compiled of a compilation and its analysis. Totally there are 310 poems and 67 different poet's poems in this this compilation. The compilation consist of 310 gazel, 2 kaside, 2 kıt'a, 4 ferd, 1 beyt, 1 matla and 3 lugaz. They are the poems of the poets of 16, 17 and 18th century. There isn't a certain information about the date of the compilation. But the poems are belong to the poets of 17th century. In this work which we don't hava any information about the complier, we firstly paid attention to form and content feautures of the compilation. And then the text consisting of 89 pages was examined. The text was translated to comtemporary Turkish and the form with transcription has been published.